Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Rant Değil, Toplum Odaklı Kent’

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Mamak halkıyla bir araya gelerek, ‘’rant odaklı değil, toplum odaklı kent’’ projelerini sergiledi.

yapi.com.tr
‘Rant Değil, Toplum Odaklı Kent’

“Toplum için mimarlık’’ teması ile yola çıkan Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Ankara Mamak için alternatif yaşam alanı tasarladı. Öğrenciler, ilk sergilerini gecekondu semti Mamak’ta açtı.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, serginin açılışını Atılım Üniversitesi Rektörü Abdurrahim Özgenoğlu yaptı. Özgenoğlu, üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet amaçlarının bu projede buluştuğunu vurguladı.

Toplum odaklı proje

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ikinci sınıf öğrencileri, Mamak’ta bulunan Dostlar ve Şirintepe gecekondu mahalleleri için alternatif bir yaşam alanı ve konut tasarladı. Tasarlanan alternatif proje 4 aylık bir çalışmanın ardından sergilendi. Proje koordinatörü Emel Akın, Yeşim Uysal, Mete Öz, Reha Benderlioğlu ve Hüseyin Bütüner’le birlikte yürüttükleri proje için şunları söylediı:

“Dostlar, Şirintepe’de ‘rant odaklı değil, toplum odaklı kent’ için tasarım hedefledik. Yerelliği dikkate alarak, kendi özgünlüğünün kaybolmamasına dikkat ettik. Kendine özgü ve özgün tasarımlara dikkat çekmek istedik. Kent, kimlik, yerellik bağlamında hareket etmeye çalıştık. Yapı ölçeğindeki kültürü de dikkate aldık.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/rant-degil-toplum-odakli-kent_121749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!