Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Reaktörler için Geri Sayım Başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Enerji çeşitliliğinde çok önemli bir eksiğimiz var o da nükleer. İlk nükleer santralimiz Akkuyu'da çalışmalar hızla devam ediyor. Sanıyorum 2023'e kadar bir veya iki reaktör devreye almış olacağız." dedi.

yapi.com.tr
Reaktörler için Geri Sayım Başladı

Alaboyun, 8. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nın (EIF) açılış oturumuna konuk oldu. ATO Congresium da yapılan etkinliğe Alaboyun' un yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Somali Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Muhammed Muhtar İbrahim, Irak Elektrik Bakanı Kasım El Fahdavi, Libya Petrol Bakanı Maşallah Al-Zawie ve Sudan Petrol Bakanı Muhammed Zayed Awad katıldı.

Cihan'ın haberine göre, kongrede bakanlar kendi ülkelerinin enerji durumu hakkında konuklara 10 dakikalık kısa bilgilendirmelerde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'nin enerji çeşitliliğinde nükleer konusunda eksik olduğunu dile getirdi.

Baz santralleri olarak mutlaka nükleer santralleri devreye sokulması gerektiğinin altını çizen Alaboyun, şunları kaydetti:

"Enerji çeşitliliğinde çok önemli bir eksiğimiz var o da nükleer. İlk nükleer santralimiz Akkuyu'da çalışmalar hızla devam ediyor. Sanıyorum 2023'e kadar bir veya iki reaktör devreye almış olacağız. Türkiye'ye 8 bin 760 saat enerji lazım. Güneşle bin 800 saat, rüzgar enerjisi santralleriyle iki bin 500 saat, hidroelektrik santrallerle de 4 bin 800 saat enerji üretimi yapabiliyorsunuz. Ekonominin çalışması için güç lazım. Bu gücü sağlayacak olanlarda baz santralleridir. Bizde baz santralleri olarak doğalgaza yüklendik ve doğalgazda bağımlı hale geldik. Burada baz santralleri olarak mutlaka nükleer santralleri devreye sokmamız gerekiyor. Nükleersiz bir Türkiye gelecekte enerjisiz bir Türkiye demektir. Ve nükleeri çok iyi atlatmamız lazım. Baz santralleri olarak bizim linyite dayalı kömür santrallerini devreye sokmamız gerekiyor, çünkü bunlar yerel, bize ait, dışa bağımlılığımızı azaltacak unsurlar. Son 8 yıl içinde kömür kaynaklarımız iki katına çıktı. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğümüz (MTA) son dönemde çok iyi çalışmalar yaptı ama MTA olarak 200 metrenin altına henüz inemedik. Bu derinliğe inebilirsek daha büyük kaynaklar elde edeceğiz. Enerji çeşitliliğimizde doğalgazın payı yüzde 31, bugün itibarıyla doğalgazdan elde edilen enerji toplam üretimin yüzde 48'ini oluşturuyor. Ülkemiz enerji üretiminde yurt dışında yüzde 48 doğalgaza, yüzde 16 kömüre bağımlıysa ne yapmamız gerektiği konusunda oturup düşünmemiz lazım''

Üç gün sürecek kongrede yenilenebilir enerji, petrol ve doğalgaz, enerji finansmanı ve yatırımları, enerji güvenliği gibi konular tartışılacak. Dünyanın çeşitli yerlerinden enerji şirketleri de etkinlik kapsamında düzenlenen fuarda ürün ve hizmetlerini tanıtacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/reaktorler-icin-geri-sayim-basladi_137867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!