Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akkuyu'da Karşılıklı Suçlamalar ve Bir İstifa

Akkuyu Nükleer AŞ bünyesinde Mersin Bölge Kamu Diplomasisi ve Devlet İlişkileri Bölge Müdürü olan Faruk Uzel istifa etti; Uzel hakkında ’yolsuzluk ve taciz’ suçlamaları yapılırken, kendisi de projenin uygulanmasında önemli teknik hatalar yapıldığını iddia etti

yapi.com.tr
Akkuyu'da Karşılıklı Suçlamalar ve Bir İstifa

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin şirketi Akkuyu Nükleer AŞ bünyesinde Mersin Bölge Kamu Diplomasisi ve Devlet İlişkileri Bölge Müdürü olan Faruk Uzel istifa etti. 4 yıla yakın süreden bu yana görev yapan Uzel hakkında ’yolsuzluk ve taciz’ suçlamaları yapılırken, kendisi de projenin uygulanmasında önemli teknik hatalar yapıldığını iddia etti. Akkuyu NGS avukatı ise yaptığı açıklamada Uzel hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti, cinsel taciz iddialarının ise kendilerine ait olmadığını vurguladı.

Faruk Uzel, 1 Eylül Salı akşamı basın yayın organı temsilcilerine kendisine ait cep telefonundan geçtiği mesajda, "Ülkemin nükleer santral inşa etmek ve bu teknolojiye sahip olmak adına yaptıklarını desteklemekle birlikte, proje uygulayıcısı Rus şirketinin faaliyetlerini ve zihniyetinin inşa edeceği bir nükleer santrali ülkem ve milletim için çok ciddi bir risk unsuru olarak görüp, bu durumu dile getirmem sonucu Akkuyu Nükleler Santral Projesi’nden ayrıldığımı bildiririm" ifadelerini kullandı. Müdür Uzel’in istifa ettiğinden bir gün sona hakkında cinsel taciz iddiasında bulunuldu.

Suç duyurusunda bulunacağız

Akkuyu Nükleer A.Ş Avukatı Kaan Keskin ise, açıklamanın şirket tarafından yapılmadığını, temsil ettiği şirketi bağlayıcı yönü bulunmadığını ifade etti. Avukat Keskin, Faruk Uzel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu ekledi.

Uzel’in iddiaları

Müdür Faruk Uzel, konu ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Son 1 yılda projeye olan itirazları üzerine gerginlik yaşandığı ve sonuç olarak istifa ettiğini açıklayan Uzel, tehdit telefonları aldığını belirtti. Uzel santral projesinin tepeden tırnağa hatalı ve amatör olduğunu iddia etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-karsilikli-suclamalar-ve-bir-istifa_133860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!