Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Akkuyu, Türkiye İçin Bir Model Olacak"

Akkuyu Nükleer Santrali sahasında incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alaboyu, şirket yetkililerinden proje ile ilgili brifing aldı.

yapı.com.tr/AA
"Akkuyu, Türkiye İçin Bir Model Olacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin Türkiye için bir model olacağını belirterek, bu modelin Türkiye'deki nükleer enerji algısını pozitife dönüştüreceğini kaydetti. Akkuyu'nun, dünyadaki en güvenli nükleer santrallerden biri olacağına inandığını ifade eden Alaboyun, bu konuda Rusya'nın teknolojisi ve bilgi birikimine güvendiklerini söyledi.


Nükleer santrali bulunmayan ülkelerin enerjide geleceğinin olamayacağına dikkati çeken Alaboyun, şunları kaydetti: "Sonuçta kendi enerji kaynaklarımız sınırlı. Petrol ve doğalgazda büyük oranda dışı bağımlıyız. Nükleer santraller baz yük santralleridir. Bu santraller 24 saat çalışır, temiz enerji üretir ve ayrıca enerji arz güvenliğimizin sağlanması açısından son derece önemlidir. Akkuyu Nükleer Santrali projesi Türkiye için bir model olacak. Bu model belki de Türkiye'deki nükleer enerji algısını pozitife dönüştürecek."

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Akhundov ise "Sermaye ve teknolojimiz her ne kadar Rusya'ya ait olsa da biz bir Türk şirketiyiz. Türkiye için böylesi tarihi bir projeye imza atmaktan son derece gurur duyuyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi nihai hedefimiz Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023'e kadar projeyi tamamlamaktır. Tabii daha hızlı hareket ederek projeyi 2023'ten de önce tamamlamaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-turkiye-icin-bir-model-olacak_137860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!