Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış Sektörel Güven Endekslerini yayımladı.

yapi.com.tr/AA
İnşaat Sektörü Güven Endeksi Azaldı

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi şubatta yüzde 0,5 arttı. Bu yılın ocak ayında 103,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 104,3 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 0,7'lik ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki yüzde 1,1'lik iyileşmeden kaynaklandı.

Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ocak ayına göre yüzde 0,2 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,8 azaldı

Şubatta inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,8 azaldı. Bu yılın ocak ayında 87,6 olan inşaat sektörü güven endeksi 82,5 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler ocak ayına göre sırasıyla yüzde 10,9 ve yüzde 2,1 düştü.

Sektörel Güven Endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor. Ocak 2014 tarihinden itibaren Sektörel Güven Endeksleri mevsim etkilerinden arındırılarak da yayımlanmaya başlamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-guven-endeksi-azaldi_117419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!