Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sektörel Güven Azaldı

Martta mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 1,6 azaldı

yapi.com.tr/AA
Sektörel Güven Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Buna göre, şubatta 101,96 olan hizmet sektörü güven endeksi, martta 101,25 değerine geriledi. 

Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe geçen aya göre iş durumu endeksi yüzde 2, hizmetlere olan talep endeksi ile hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,1 azaldı. 

Perakendede güven azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4 azalış gösterdi. Şubatta 103,4 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, martta 102,97 değerine düştü.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe geçen aya göre mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2,9 arttı, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2,1, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1,9 azalış gösterdi.

İnşaat sektörü güven endeksi azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,6 azaldı. Geçen ay 85 olan inşaat sektörü güven endeksi, martta 83,67 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe geçen aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,7, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1,4 azaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorel-guven-azaldi_129693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!