Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rixos Aktau Resort Otel Projesi'nin Kalıpları Doka Türkiye’den

Kazakistan’da 61.000 m2 alan üzerinde yapılan Rixos Aktau Resort Otel’in kalıp sistemlerini Doka Türkiye sağlıyor.

yapi.com.tr
Rixos Aktau Resort Otel Projesi'nin Kalıpları Doka Türkiye’den

Doka kalıp sistemleriyle, Kazakistan’ın Aktau kentinde yapımı devam eden Rixos Aktau Resort Otel’in kalıp miktarı toplamı 156.111 m2’dir. Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 döşeme iskele sistemi, H20 top Ahşap Kiriş Sistemleri kullanılarak yapılan Haziran ayında tamamlanması planlanan Rixos Aktau Resort Otel projesinin genel yerleşimi 5 fazdan oluşmaktadır. Faz 1: Lagün Resort Mıntıkası / alanı 150000 m2; Faz 2: Golf Resort 230000 m2; Faz 3: Kumarhane Resort 690000 m2; Faz 4: Part Resort 645000 m2; Faz 5: Eğlence ve Golf Resort 1045000 m2’lik alanlardan meydana gelmektedir.

İlk Fazın içinde Hotel yerleşim alanı 17.750 m2 ve 430 standart oda ve 41 suitli Hotel inşa alanı 49.065 m2, ayrıca her biri 100 m2 olan 30 villa ile 1765 m2 Villa yerleşim alanı bulunmaktadır. Bu faz toplamda 501 misafir odası içermektedir.

Projenin fikri, lokasyonun tam olarak nasıl kullanılabileceğinin vizyonuna göre oluşturulmuştur. Belirli bir yerin özel atmosferi anlamına gelen Genius Loci’nin fikri proje fazlarına uygulanmıştır. Tasarım ve kullanım amaçları, uzun ve kavisli şekilli kıyı ile denizle birleşen arazinin içinde geliştirilmiştir.

İş güvenliğine öncelik veren Doka, sunduğu çözümlerle Rixos Aktau Resort Otel’i projesinde güvenli bir çalışma ortamı oluşturdu. Kalıpların hızlı sökülüp takılabilir olması projenin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladı.

Kolon ve perde kalıpları için, hafif ve elle taşınabilen Kolon ve Perde Kalıp Sistemi Frami Xlife tercih edilen projede rüzgâr ve benzeri sebepler ile vincin çalışmadığı durumlarda kolay montajlı kalıplar büyük bir avantajdı. Sistem ile ön montaj gerektirmeden şantiyeye indirildiği gibi kullanılabiliyor ve aynı şekilde söküm işlemi de hızlı ve kolayca gerçekleştirilebiliyor. Kullanılan panel kalıpların hafif olması nedeniyle vinçten bağımsız elle taşınabiliyor. Bir yandan zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda Frami Xlife Perde ve Kolon Kalıp Sistemi işçilik masraflarını da azaltıyor.

Rixos Aktau Resort Otel Proje bölgesi doğrudan deniz bağlantılı olarak inşaası devam etmektedir. Denize komşu olmanın avantajıyla hemen her nokta engelsiz olarak deniz görmektedir. Deniz ve deniz manzarası proje süreci için en önemli doğal elemanlardır.

Rixos Aktau Resort Otel projesi Kazakistan’da Hazar Denizi’nin doğu kıyılarında bulunan 20 km uzaklıktaki Aktau şehrine ve 12 km uzaklıktaki limanıyla, deniz araçları ile ulaşımı fırsatını sağlarken demiryolu istasyonlarına da yakındır. Konumu sebebiyle bölgeyi kalabalık olmayan ama herhangi bir ihtiyaç halinde etrafıyla ilişki kurabilecek şekilde izole edilmiş bir yer haline getirmektedir.

Projenin içerdiği fonksiyonel alanlar: Kongre Merkezi (yaklaşık 2600m2 ve zemin seviyesinden Hotel bağlantılı Kongre Merkezi 1 konferans salonu, 7 toplantı odalıdır), SPA, etkinlik alanı, lagün, Su Parkı, Plaj, A La Carte Restoran, Futbol Sahası, 5 adet Tenis Kortu, Çocuk Kulübü bulunmaktadır.

*

Proje Künyesi

Proje: Rixos Aktau Resort Otel (5 Yıldızlı)
Bulunduğu Yer:
Aktau/Kazakistan
Alan: 61.000 m2
Oda sayısı:
500
Otel Kat Yüksekliği: 3,50 m
En Yüksek Kat Yüksekliği:
15,20m
Kat sayısı:
 6
Beton Miktarı:
63.288 m3
Kalıp Miktarı:
156.111 m2
Demir Miktarı:
6952 ton
Yatırımcı:
Rixos Otel
Ana Yüklenici Firma:
 Sembol İnşaat
Alt Yüklenici Firma: 
OzKA Yapı
İnşaat Başlangıcı:
 01.08.2019
Planlanan Tamamlanma:
 30.06.2020
Kullanılan Doka Sistemleri:
Frami Xlife Kolon Perde Kalıp Sistemi, d2 döşeme iskele sistemi, H20 top Ahşap Kiriş Sistemi

http://www.yapi.com.tr/haberler/rixos-aktau-resort-otel-projesinin-kaliplari-doka-turkiyeden_177373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!