Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doka, İstanbul’un Katı Atık Projesinde Görev Üstlendi

İstanbul’un katı atıklarının yüzde 15’ini bertaraf edecek ve bu atıklardan 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerji üretecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi Projesi’nin kalıp ve iskele sistemleri Doka Kalıp temin etti.

yapi.com.tr
Doka, İstanbul’un Katı Atık Projesinde Görev Üstlendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden İstaç A.Ş’nin uygulama müşavirliğini yaptığı Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi tamamlandığında, işletmesini de İstaç A.Ş. yapacak. Günlük 3 bin ton evsel atık yakma kapasiteli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Katı Atık ve Enerji Üretim Tesisi, İstanbul'un en önemli sorunlarından atık sorununa çare olarak bunu yine kentin en önemli ihtiyaçlarından enerjiye dönüştürecek.

Projenin paydaşlarından olan ve tesisin kalıp ve iskele sistemlerinin projelendirmesini ve teminini yapan Doka Türkiye’nin Genel Müdürü Ender Özatay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İstanbul için böylesi önemli ve büyüklüğüyle dünya klasmanında bir projenin parçası olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Kaba yapım inşaatına Aralık 2018’de başlanıldığını belirten Ender Özatay, inşaatta Doka’nın ürünlerinden D2 Döşeme İskele sistemleri, Frami Xlife Panel Kalıp, Framax Xlife Panel Perde Kalıbı, 150F Tırmanır Platform Sistemi, D15 Baraj Kalıbı Sistemi, DokaScaff Uni Merdiven kulesi ve çalışma iskelesini kullandıklarını aktardı.

Tesis Mart 2020’de tamamlanacak
Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, tesisin Mart 2020’de tamamlanması planlanıyor. Tesisin kurulu elektrik gücü 78 MW/Saat olup, tamamlandığında günlük 3 bin ton evsel atık çöp bertaraf edilecek. Tesis, 1,5 milyon İstanbullunun elektrik ihtiyacını karşılayacak ve çöp depolama alanından büyük miktarda tasarruf ederek ülke ekonomisine bir çok açıdan katkı sağlamış olacak. İstanbul’umuza böylesi önemli bir tesisin kazandırılmasında bizim de bir katkımız olmasından Doka Kalıp ailesi olarak büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Avrupa’nın en büyük katı atık bertaraf ve enerji üretim tesisi olacak
Nüfusu 16 milyonu aşkın dev bir metropol olan İstanbul’da günlük 20 bin ton atık oluşuyor ve mevcut durumda bu atıklar depolama yoluyla kontrol altına alınıyor. Ancak böylesi büyük miktarda atık için çok fazla alan gerektiğinden, İBB Katı Atık Yakma ve Üretim Tesisi Projesi’nin hayata geçirilmesi önemli oranda karbon salınımını önleyip, çöp depolama alanından da büyük miktarda tasarruf ederek ülke ekonomisine direk ve dolaylı olarak birçok açıdan katkı sağlayacak.

Her aşaması uluslararası standartlara uygunluğu açısından denetlenen dev proje, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük atık bertaraf ve enerji üretim tesisi olacak. Ayrıca çevreye koku salmayacak şekilde tasarlanmış olan tesis, en son teknolojiyle arıtılacak olan baca gazı emisyonu Avrupa normlarının da altında gerçekleşeceğinden tam bir çevre dostu tesis olacak.

Proje adı: İBB Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi

Bulunduğu yer: İstanbul/Turkey

Yatırımcı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Ana Yüklenici Firma: Hitachi Zosen İnova-Makyol Adi Ortaklığı

Alt Yüklenici Firma: Turyapı Grup İnşaat Tah. San Tic. ve Ltd. Şti.

İnşaat başlangıcı: Aralık 2018

Planlanan tamamlanma tarihi: Mart 2020

Kullanılan sistemler: D2 Döşeme İskele Sistemi-Frami Xlife Perde Kalıbı-Framax Xlife Perde Kalıbı-150F Tırmanır Platform Sistemi-Şaft Platform Sistemi-D15 Baraj Kalıp Sistemi-Tekyüz Perde Sistemi-DokaScaff Uni Merdiven kulesi ve çalışma iskelesi, H20 ahşap kiriş

http://www.yapi.com.tr/haberler/doka-istanbulun-kati-atik-projesinde-gorev-ustlendi_174579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!