Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doka, BIM ile Şantiyelerde Verimliliği Artırıyor

Doka, Yapı Bilgi Modellemesi’ni (BIM), inşaat süreçlerini optimize etmek, şantiyede verimliliği artırmak ve ideal çözümleri tasarlamak için anahtar bir yöntem olarak görüyor. Bu doğrultuda Almanya'daki SOFiSTiK ofis binası projesinin kalıp çözümleri planlanırken BIM kullanıldı.

yapi.com.tr
Doka, BIM ile Şantiyelerde Verimliliği Artırıyor

Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modelling-BIM) ile bir yapının tasarım sürecinden yapımının tamamlanması ve bakım onarımına kadar tüm proje bilgileri koordine edilebilir. Tüm yaşam döngüsü için dijital veriler, tek bir merkezi konumdan yönetilir. Bu yaklaşım, bir yapının inşaatında yer alan mimarlar, müteahhitler, tasarımcılar, kalıp uzmanları ve diğer tüm paydaşlar arasında etkin bir etkileşimi ve otomatik, şeffaf bir veri alışverişini imkanı sağlar. Her zaman her yerde paydaşlar, en son verilere kolayca erişebilir ve projeyi normal inşaat sürecinde mümkün olandan daha sorunsuz bir şekilde koordine edebilir.

BIM metodolojisinde, inşaat başlamadan önce tüm bina baştan sona dijital olarak modellenmiştir. Hatalar ve problemler dijital modelde tespit edilir ve inşaat sahasındaki ilerlemeyi engellemeden ortadan kaldırılır. Proje, yapıyı ilk önce sanal olarak daha sonra gerçekte inşa etme ilkesini titizlikle takip eder.

Doka, BIM'in firma için çığır açan bir platform olduğunu belirtiyor. Doka, bu nedenle, birkaç yıldır BIM uygulamalarının kalıp çözümlerini inşaat süreciyle daha doğru bir şekilde eşleştirmeye nasıl yardım edebileceğini inceleyerek, şirket başarısına önemli katkı sağlıyor. BIM'in imkanlarını ve faydalarını değerlendirmek üzere bir uzman ekibi biraraya getirerek Yetkinlik Merkezi kuruldu. Yaklaşık iki yıldır, Doka'dan 800'den fazla kalıp bileşeni Tekla’da online olarak depolanıyor. “Revit ürün ağaçları da geçen Kasım ayından bu yana Doka ana sayfasında yer aldı. Şu anda, müşterilerle veri alışverişi için SharePoint, BIM 360 ve Trimble Connect kullanılıyor.

Almanya'daki SOFiSTiK projesinde pratik uygulama
Yapı yazılımı uzmanı SOFiSTiK AG, BIM'in Almanya'daki öncülerinden biridir. Şirket, Nürnberg'deki yeni ofis binasını tamamen bu yenilikçi metodoloji ile tasarladı ve tamamladı.

Ana yüklenici firma, BIM ortamında da büyük deneyime sahip olan Wolff&Müller Hoch-und Industriebau GmbH&Co. Doka, üç katlı yönetim binası için kalıp çözümü sundu ve geriye dönük olarak, inşaat için yardımcı olacak bir yerleşik tümleşik sanal kalıp kavramı oluşturuldu. İdari blok için tasarımı, GP Wirth Architekten’den bir mimar ekibi tarafından hazırlandı.

Tüm proje paydaşları, uçtan uca, verimli bir ilerleme sağlamak için Autodesk Revit BIM yazılımını kullanarak çalışmalarını koordine etti. Doğal olarak Doka da kalıplarını Revit'te tasarladı.

Wolff&Müller Operasyon Planlama Müdürü Thore Wolff; “BIM, önce sanalda sonra gerçekte inşa etmek anlamına geliyor. Bu nedenle, inşaat projelerinin planlanması daha kolay; ayrıca programlandırma ve maliyetlendirme konusunda da daha emin oluyorsunuz. BIM'de deneyim sahibiyiz ve bu yöntem ile ilgili bizimle aynı coşkuyu paylaşan; bu sistemin tesis edilmesine yardımcı olmak isteyen ortaklarımızla birlikte çalışmayı seviyoruz. SOFiSTiK projesinde Doka'yı yenilikçilik vaadeden tamamlayıcı bir ortak olarak değerlendirdik ve BIM yöntemini daha da geliştirmek için işbirliğimizi sürdürüyoruz” dedi.


©:Doka

4D ile görsel destek
Ana yüklenici aynı zamanda kalıp planlamasının 4D simülasyonunu talep etti. 3D görselleştirmeye dördüncü boyut olarak zaman eklenerek geliştirilmiştir. Sadece yapının kendisi değil aynı zamanda başlangıç ve bitiş tarihleri ve binanın bireysel aşamalarının zamanlaması da dahil olmak üzere zaman çizelgesi boyunca tüm olay dizisi simüle edildi. Yüklenici, verilen herhangi bir dönüm noktası ile ulaşılan inşaat aşamasına bakabildi ve inşaattaki ilerlemenin orijinal programla senkronize olup olmadığını izleyebiliyor. Bilgiler, ilgili herkes için her zaman aynı sayfada; birleştirilmiş ve şeffaf olarak görülebilmektedir.

4D simülasyonun yanı sıra, yapılan çalışmaları adım adım gösteren bir video (www.doka.com/sofistik) oluşturuldu. İlgililerin kalıp çözümleri ve yapım prosedürü hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olmak için görsel bir anlatımdır.

Kısaca:

Proje: SOFiSTiK

Yer: Nuremberg, Almanya

Yapı tipi: Ofis binası

Kat sayısı: 3

Proje sahibi: SOFiSTiK AG

Müteahhit: WOLFF&MÜLLER Hoch- und Industriebau GmbH&Co. KG

Mimarlar: GP Wirth Architekten

Kalıp planlama: Doka Competence Center VDC/BIM (HQ Amstetten), Engineering Deutsche Doka Schalungstechnik GmbH

Kullanılan sistemler: Ürünler:Timber-beam floor formwork Dokaflex, Folding platform K

Servisler: BIM, 4D planning

İnşaat başlangıcı: Ağustos 2018

Planlanan tamamlama: Ocak 2019

http://www.yapi.com.tr/haberler/doka-bim-ile-santiyelerde-verimliligi-artiriyor_172987.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!