Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Romanlara Dönüşümde ‘Koca’ Güvence

Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’nde 7 hektarlık alanı dönüştürmek üzere 591 yapının ölçümünü tamamladı. Tapu bilgileri alınarak veri tabanı oluşturuldu. “Kentsel Yenileme ve Mimari Proje Hizmet Alımı İşi”ni kazanan firma, vatandaşlarla karşılıklı görüşmelere başladı.

yapi.com.tr
Romanlara Dönüşümde ‘Koca’ Güvence

Roman vatandaşların yaşadığı Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelerek uygulayacakları kentsel dönüşümün “yol planı” hakkında bilgi verdi.

Ege Mahallesi’nde sosyal sorumluluk projesi yürüteceklerini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu proje tamamen, Ege Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlarımızın daha sağlıklı konutlarda yaşamasını sağlamak ve yaşam standartlarını artırmak için yapıldı. Vatandaşlarımızın gelenek ve göreneklerini koruyarak, yerinde dönüşüm yapacağız. Ege Mahallesi’ni buradan kaldırmaya ne bizim gücümüz yeter ne de başkasının. Endişeniz olmasın” dedi. Konuşmaları mahalle halkı tarafından uzun süre alkışlanan Başkan Kocaoğlu, “Ege Mahallesi Kentsel Yenileme ve Mimari Proje Hizmet Alım İşi”ni kazanan firmanın bugünden itibaren çalışmalarına başlayacağını ve bilgilendirme bürosu da kurulacağını söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, çalışmaların 4 ay içinde tamamlanacağını ve ardından projenin netlik kazanacağını ifade etti.

Eşit ve adil dönüşüm

Çalışmalar sırasında sürekli olarak “karşılıklı” görüşmelerin yapılacağını vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Proje hazırlanırken, her aşamada sizlerle bir araya geleceğiz ve görüşe görüşe, en sonunda bir mutabakata varacağız. İstekler-talepler sınırsız, olanaklar ise sınırlı. Önemli olan olanaklarımızın vatandaşlara maksimum düzeyde intikal etmesi. Çalışmaya başladıktan sonra göreceğiz, ama mahcup olmayacağımıza inanıyorum. Kadifekale heyelan bölgesinde kimsenin burnunu kanatmadık. Burada da önce hesap kitap yapacağız. Bunları yapmadan konut sayısı, metrekaresi, katı gibi şeyler söyleyemeyiz. Hesap yapılmadan ‘Herkese ev vereceğim’ de diyemem. Zaten şimdi hemen tapularınızı almıyoruz sizden. Eğer projeyi istemezseniz biz de yapmayız. Öncelikle hesap yapılsın, proje ortaya çıksın. Sonrasında birlikte görüşerek ilerleyeceğiz.”

Her zaman doğruları söylediğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Hak sahibi demek, orada bir tapusu olan demektir. Birbirimize yalan yanlış konuşup buraya giremeyecek hale gelmeyelim. ‘Ne kadar konut üretebiliriz, ne yapabiliriz, mal sahibi parasını alıp giderse kalan mülkten konut üretip kiracıya satabilir miyiz?’ gibi soruların hepsine çalışmalar sonrasında yanıt verebileceğiz. Çıktığı kadar, yapılabildiği kadar ev yapacağız. Ne olur, ne biter hepsi çalışmaların sonucunda belli olacak” diye konuştu.

Özel planlama alanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamak için, bölgenin “özel planlama alanı” olarak belirlenmesinden dolayı, Bakanlar Kurulu kararı çıkmadan, zaman kazanmak amacıyla 4 Ocak 2013 tarihinde ihale yapmıştı. Beklenen Bakanlar Kurulu kararı ise 13 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’nde 7 hektarlık alanı dönüştürecek. Bölgede 2011 yılında başlatılan çalışmalarda, 591 yapının ölçümü tamamlandı. Tapu bilgileri alınarak projeye altlık teşkil edecek veri tabanı oluşturuldu. “Ege Mahallesi Kentsel Yenileme ve Mimari Proje Hizmet Alımı İşi”ni kazanan firma, 4 ay süresince Ege Mahallesi’nde çalışma yaparak ve vatandaşların görüşlerini alarak projeyi hazırlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/romanlara-donusumde-koca-guvence_107688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!