Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya, Doğalgaz Satışında Turusgaz’ı Aradan Çıkarıyor

Türk kamuoyunda Rusya’dan alınan doğalgazı fahiş fiyatla Türkiye’ye sattığı iddiasıyla yoğun bir şekilde tartışılan ve geçtiğimiz günlerde yüzde 35

Zamanb>Türk kamuoyunda Rusya’dan alınan doğalgazı fahiş fiyatla Türkiye’ye sattığı iddiasıyla yoğun bir şekilde tartışılan ve geçtiğimiz günlerde yüzde 35’inin BOTAŞ, yüzde 20’sinin ise Türk müteahhitlik firması GAMA’ya ait olduğu ortaya çıkan Turusgaz ortadan kaldırılıyor.

Önümüzdeki günlerde Mavi Akım Boru Hattı Projesi ile birlikte Türkiye’ye iki ayrı hattan doğalgaz verecek olan Rusya, gazda Boru Hatları Petrol Taşımacılığı AŞ (BOTAŞ)’nin tekelini kıran bir satış yöntemine giderken tartışma konusu olan Trusgaz’ı ortadan kaldırmayı düşünüyor. Konunun, bugün Ankara’da Enerji Bakanlığı ile Rus yetkililerinin yapacağı toplantıda ele alınması bekleniyor.

Turusgaz, Türkiye kamuoyunda, pahalı gaz satması ve ortaklık yapısı ile yoğun bir şekilde tartışılıyor. Enerji Bakanlığı geçen yıl Turusgaz’ın ortaklık yapısındaki yüzde 4,4’lük hamili hissenin kime ait olduğunun bilinmediğini açıklarken, Turusgaz, geçen ay gazetelere verdiği ilanla bu hissenin Türk müteahhitlik firması GAMA’ya ait olduğunu açıklamıştı. Turusgaz şu anda, Rusya’dan doğalgaz aldığımız boru hattı aracılığıyla Türkiye’ye yılda 8 milyar metreküp doğalgaz satıyor.

ZAMAN’ın edindiği bilgilere göre, Türkiye’ye boru hatlarının döşenmesi ve gaz transferinde asıl söz sahibi olan Rusya devletinin doğalgaz şirketi Gazprom, Türkiye’ye gaz satışını birkaç şirket aracılığıyla yapmayı planlıyor. Türkiye’de enerjinin liberalleştirilmesine yönelik çıkartılan ve yurtdışından enerji alımının sadece BOTAŞ tarafından yapılabilmesini öngören şartları ortadan kaldıran bazı hukuki düzenlemelere bir süre önce geçilmişti; ancak pratikte eski usul halen devam ediyor.

Gazprom’un bu yeni girişimi, şirketin Türkiye’de bazı şartlara haiz olan herhangi bir şirkete de gaz satabileceğini öngörüyor. Buradaki en önemli şartların başında gazı alacak şirketin depolama sisteminin olması şartı yer alıyor. Gazprom’un kararı, Turusgaz’ı yakından ilgilendirirken, son gelişmelerle ilgili bilgi veren bir kaynak, Gazprom’u bu karara iten sebeplerin ekonomik olmasına rağmen gerçekte Turusgaz’ın asıl faktör olduğunu savundu.

Hisse sahipleri daha önce tartışma konusu olan Turusgaz’ın, Gazprom ile Botaş arasında aracı bir şirket olarak rol üstlendiği ve dolaysıyla da doğalgazın Türkiye’ye daha pahalıya mal olmasına neden olduğu ileri sürülüyor. 1997 yılında dönemin hükümetleri tarafından yapılan anlaşma gizli tutulduğu için geçen süreye rağmen bu konu henüz açığa kavuşmuş değil.

Geçen aralıkta Rusya’ya gelen AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Mihail Kasyanov’a, Türkiye’nin Turusgaz’ın ortadan kaldırılması yönündeki teklifini iletmişti.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği yetkilileri, Gazprom’un bu kararı hakkında bir bilgilerinin olmadığını söylerken, Mavi Akım boru hattıyla ilgili gelişmelerin yolunda olduğunu belirtiyor. 2001’de bitirilmesi öngörülen ancak çeşitli sebeplerden dolayı inşaası uzayan Mavi Akım geçtiğimiz yılın son günlerinde bitti. Deneme çalışmalarının yapıldığı Mavi Akım’ın resmi açılışı konusu ise halen belirsizliğini koruyor. Putin, geçtiğimiz günlerde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Moskova ziyareti sırasında onunla beraber resmi açılışı yapmayı çok arzuladığını belirtmiş; ancak söz konusu ziyaret sırasında Mavi Akım’la ilgili herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Putin’in açıklaması üzerine Türkiye tarafı, konuyu Gazprom’a sordu; şirket yetkilileri ise önce böyle bir açılışı düşündüklerini; ama ‘yetişemeyeceği’ni görünce bundan vazgeçtiklerini aktardı. Türkiye tarafı, Putin ve Berlusconi’nin katılımıyla Samsun’da resmi bir açılışın yapılmasını arzuluyor. Mavi Akım doğalgaz boru hattıyla Rusya’dan Türkiye’ye 25 yıl içinde, ilerde, yılda 16 milyar metreküpe varacak kadar doğalgaz satılacak. Türkiye, Batı hattından da Rusya’dan yılda 10–13 milyar metreküp doğalgaz satın alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-dogalgaz-satisinda-turusgazi-aradan-cikariyor_3331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!