Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya ile Gazda Tahkime Gidiyoruz

Türkiye en yüksek doğalgaz ithalatı gerçekleştirdiği Rusya ile fiyat konusunda tahkime gitmeye hazırlanıyor. Enerji Bakanı Güler, Rusya’dan alınan

NTV-MSNBCb>Türkiye en yüksek doğalgaz ithalatı gerçekleştirdiği Rusya ile fiyat konusunda tahkime gitmeye hazırlanıyor. Enerji Bakanı Güler, Rusya’dan alınan doğalgazda fiyat indirimi görüşmelerinin sürdüğünü belirtirken, tahkime gidilebileceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya ile Mavi Akım Projesi’nde fiyat formülü sorununu karşılıklı çözmeye gayret ettiklerini ifade ederken, sorunun uluslararası tahkimde görüşülebileceğini söyledi. Güler, Hazar ve Karadeniz Petrol ve Doğalgaz Zirvesi’nde konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Putin’in Hazar Bölgesi Elçisi Victor Kaluzhny’nin, Mavi Akım kapsamında alınan gaza Türkiye’nin ihtiyacı olmadığının ortaya çıktığını belirterek, “Türkiye kontrat gereği yükümlülüklerini yerine getirememiştir. Fiyat indirimi konusunda sürekli talepte bulunmaktadır” sözlerine yanıt verdi.

Zirvenin açılışındaki konuşmasının ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Güler, Rusya Bakan Yardımcısı’nın, kendi bakanı ve Gazprom’un yöneticilerinden yeteri kadar bilgi alamadığı izlenimi edindiğini belirterek, şunları kaydetti.
“Şu anda biz normal olarak bu projeyi sürdürüyoruz. Kontratın her iki taraf için sağladığı bazı avantajlar, bazı maddeler var. Biz o maddeleri karşılıklı olarak kullanıyoruz. Aslını ararsanız, bu 6 aylık süre içinde onlar da bize (gaz vermeyelim) diyorlar, biz de almayabiliriz. 12 Mart’a kadar aldık. Ondan sonra bazı görüşmelerimiz oldu. O arada fiyat formülü meselemiz var. Fiyat formülü meselesini karşılıklı çözmeye gayret ettik. Şimdi o belki tahkim safhasında gözüküyor. Tahkimde olay görüşülecek. Proje canlı, yürüyecek bir proje. Ancak karşılıklı kontrattaki haklarımızı kullanıyoruz. Projede bir problem yok. Ancak fiyat formülünde karşılıklı görüşlerimiz var.”

MUHTEMELEN TAHKİME...
Bakan Güler, “Uluslararası tahkime mi gidiyorsunuz?” seklindeki soruyu ise “Muhtemelen...Ama biz karşılıklı görüşmeyi daha çok arzu ediyoruz. Çünkü onlar o formülde bir hata olduğunu söylüyorlar. Biz de önce o kanatteydik. Fakat yaptığımız araştırmalarda karşılıklı görüşmemizin daha uygun olduğunu gördük” şeklinde yanıtladı.

Güler, konuşmasında Avrupa doğalgaz ihtiyacının çok fazla olduğu gözönüne alınırsa, ileride bunların Türkiye’den geçmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Güler, Türkiye’nin enerji kullanımı ve kişi başına düşen enerji miktarının yeterli olmadığını belirterek, “Türkiye’nin enerji ihtiyacı, artan bir şekilde sürmektedir” dedi.
Yeni bir hükümet olarak enerji konusuna büyük önem verdiklerini, bu konuda her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade eden Güler, “Yeni Petrol Kanunu’nu oluşturuyoruz. Bu konudaki bürokrasiyi azaltmaya çalışıyoruz. Özel sektör katılımını destekliyoruz” diye konuştu.
Avrupa Birliği ülkelerinin dünyada en çok enerji tüketenler arasında yer aldıklarına dikkati çeken Güler, yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’daki enerji kullanımının artacağını ve 2010’a kadar bu artışın yüzde 4 olarak öngörüldüğünü belirtti.

TÜRKİYE’NİN KONUMU GÖZARDI EDİLEMEZ
2010 senesine kadar enerji konusundaki açığı doğalgazın kapatacağını belirten Güler, Hazar denizinin dünyadaki enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilecek durumda olduğuna işaret ederek, “Türkiye’nin konumu ise Hazar denizi doğal kaynaklarının Avrupa ile dünyanın diğer ülkelerine taşınmasında önemlidir. Bu gözardı edilemez” dedi.
Boğazlar ve Karadeniz su yolu ile yapılan taşımaların şu anda kapasitesini doldurduğunu, bundan sonra bunun taşıma boruları ile yapılması gerektiğini belirten Güler, “Türkiye’nin coğrafi durumu düşünüldüğünde güvenli, çevreye saygılı ve ekonomik bir şekilde transfer için yardımcı olunmaktadır. Türkiye bunu geliştirmeye de hazırdır. Bu hidrokarbonların dünyaya ulaştırılmasında her türlü yardımı yapmaya hazırdır” diye konuştu.

ALTYAPIYI OLUŞTURUYORUZ
Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının 21. yüzyılda en önemli enerji taşıma koridolarından biri olduğunu vurgulayan Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu da bize gelecek için ümit vermektedir. Proje sürüyor. 2002 senesinde projenin son kısmının yapımına geçilmişti. Bu tarihi kararla birlikte geçmiş dönemin en çok tartışılan projesi artık geri dönülmez bir noktaya gelmiştir. Azerbaycan ve Kazikastan ile bütün milli ve hükümet temsilcilerine, (başımız üstünde) diyoruz taşıması. Bu aynı zamanda doğal enerjilerin Batı’ya taşınması için de önemli bir koridordur. Avrupa doğalgaz ihtiyacının çok fazla olduğu gözönüne alınırsa, ileride bunların Türkiye’den geçmesi kaçınılmazdır. Bundan dolayı kesin ve sağlam çözümler bulmak için, bu kaynakları Avrupa’ya taşımak için altyapıyı oluşturuyoruz. Bunun önemi sadece Batı için değildir, Hazar denizi ülkeleri ve arap ülkeleri için de önemlidir.”
Güler, Yunanistan ile yaptıkları gaz birliği anlaşmasıyla Türkiye’ye gelen gemilerle Yunanistan’a taşınan kaynakların Avrupa’ya da dağıtılacağını kaydetti. Güler, “Sözkonusu diğer çıkış noktaları ve alternatif yollar halen araştırılmaktadır. Ülkelerin özel sektörleri burada yer almak istemektedir. Bu da heyecan verici” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-ile-gazda-tahkime-gidiyoruz_4500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!