Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya'nın Doğalgazı Hepsinden Pahalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mavi Akım hattı aracılığı ile Rusya'dan gelen doğalgazın, aynı ülkeden diğer projelerle gelen doğalga

Akşamb>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mavi Akım hattı aracılığı ile Rusya'dan gelen doğalgazın, aynı ülkeden diğer projelerle gelen doğalgazdan 1.5 dolar daha pahalı olduğunu açıkladı.

Güler, TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç'ın sözlü soru önergesini yanıtlarken, Rusya Federasyonu'ndan alınan doğalgazla ilgili anlaşma ile ilgili olarak özetle şunları kaydetti:

Türkiye, sadece Rusya'ya bağımlı kalmamak için Cezayir ve Nijerya'dan da doğalgaz alıyor. Rusya'dan 1998'de 538 milyon metreküp, 1999'da 2 milyar 693 milyon metreküp, 2000'de 4.8 milyar metreküp, 2001'de 6.1 milyar metreküp ve 2002'de 6.4 milyar metreküp olmak üzere toplam 19.8 milyar metreküp doğalgaz alındı. Mavi Akım hattından gelen doğalgaz, bu ülkeden diğer projelerle gelen doğalgazdan 1.5 dolar daha pahalı. Rusya'ya fiyat farkından dolayı 196 milyon dolar fazla ödendi. Şimdi bu konuda Rusya ile görüşmeler sürüyor. Rusya'dan doğalgaz fiyatının indirilmesi için 'mütevazı ama anlamlı bir indirim'' sözü aldık. Rusya'dan doğalgaz alımında tek fiyat uygulamasına geçilecek.'

Otogazda % 9 indirim

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı dış piyasalarda oluşan dalgalanma nedeniyle otogaz olarak da bilinen LPG'nin fiyatının yüzde 9.03 oranında ucuzlatıldığını bildirdi. Enerji Bakanı Hilmi Güler konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 'LPG dışında özellikle tarım kesiminin kullandığı mazot ile dargelirlinin kullandığı tüp gaza da zam yapmamak için özen gösteriyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyanin-dogalgazi-hepsinden-pahali_3952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!