Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Saadiyat Adası Kültür Bölgesi'nin İlk Halkası Zaha Hadid'den

Zaha Hadid Abu Dabi’deki yeni Performans Sanatları Merkezi’nin tasarımını Abu Dabi’de gerçekleştirdiği basın toplantısı ile dünyaya tanıttı. Hadid’in Performans Sanatları Merkezi konsepti, 62 metrelik yüksek bir binadan oluşuyor.

yapi.com.tr
Saadiyat Adası Kültür Bölgesi'nin İlk Halkası Zaha Hadid'den

Zaha Hadid, Abu Dabi’deki yeni Performans Sanatları Merkezi’nin tasarımını Abu Dabi’de gerçekleştirdiği basın toplantısı ile dünyaya tanıttı.

Hadid’in Performans Sanatları Merkezi konsepti, 62 metrelik yüksek bir binadan oluşuyor. Bina, birer müzikol, konser salonu, opera salonu, tiyatro salonı ve 6300 oturma ünitesi bulunan hareketli sahneli tiyatro salonu olmak üzere beş ayrı bölümden oluşuyor. Binanın içine bir de Performans Sanatları Akademisi’nin kurulma olasılığı bulunmakta.

Solomon R. Guggenheim Foundation’ın Abu Dabi Turizm Geliştirme ve Yatırım Firması adına gerçekleştirmeyi üstlendiği Abu Dabi Performans Sanatları Merkezi, Saadiyat Adası’nda bulunan beş ana kültürel merkezden biri olacak.

Zaha Hadid tasarımını, “bir kültür bölgesinde yayaların yürüme yollarının birbiriyle lineer kesişiminden ortaya çıkan ve içindeki başarılı birçok kolu etrafa saçarak canlı bir organizmaya dönüşen heykelsi bir form” olarak ifade etti. Hadid ayrıca Abu Dabi Performans Sanatları Merkezi’nin, Guggenheim Foundation ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uzun zamandır sürmekte olan verimli ilişkilerinin bir ürünü olduğunu ve bu ürünün bir parçası olmaktan son derece gurur duyduklarını da sözlerine ekledi.

Konser SalonuGuggenheim Foundation’ın Yöneticisi Thomas Krens ise, Abu Dabi’de hem kendi görüşlerini paylaşan hem de bu görüşleri geliştirebilen bir ortak bulmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Saadiyat Adası Kültür Bölgesi’nde gerçekleştirilecek olan bütün binaların Abu Dabi Kent Yönetimi’nin tasarıları üzerine hazırlandığını dile getiren Krens, bu oldukça ayrıntılı ve iddialı projeler tamamlandığında Abu Dabi’nin dünyaya aşılması çok zor bir küresel kültürel standart sunacağını da sözlerine ekledi.

Saadiyat Adası'nın 5 Merkezi
Solomon R. Guggenheim Foundation ve Abu Dabi Turizm Geliştirme ve Yatırım Firması’nın Saadiyat Adası’ndaki Kültür Bölgesi için planladıkları beş merkez aşağıdaki yapılardan oluşacak.

1. Abu Dabi Performans Sanatları Merkezi / Zaha Hadid Mimarlık
2. Çağdaş Sanatlar Müzesi (Guggenheim Abu Dabi) / Frank Gehry Partners
3. Klasik Sanatlar Müzesi /Jean Nouvel Studios
4. Deniz Müzesi / Tadao Ando
5. Şeyh Zayed Ulusal Müzesi / Bu yapı için mimar henüz belirlenmedi.

Ana Lobi


http://www.yapi.com.tr/haberler/saadiyat-adasi-kultur-bolgesinin-ilk-halkasi-zaha-hadidden_51335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!