Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Sakin Şehir"de Binalara Estetik Kurul Onayı

İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde yeni yapılacak binaların projeleri, imar müdürü, mimar ve heykeltıraşlardan oluşan Estetik Kurul’un denetlemelerinin ve onayının ardından ruhsat alabilecek.

yapi.com.tr
"Sakin Şehir"de Binalara Estetik Kurul Onayı

Seferihisar Belediyesi, artan talep ve inşaatlardaki hızlanmanın ardından, çarpık yapılaşmanın önüne geçmek adına yeni yapılacak binalar için bazı kriterler belirledi. Belediye Meclisi’nden geçen kriterlere göre, Seferihisar’da yapılacak binaların rengi beyaz veya bej tonlarında olacak. Cephe kaplamalarında PVC esaslı malzeme kullanılamayacak. Çatılarda kiremit çatı uygulaması yapılacak. Balkon korkulukları ferforje veya ahşap olacak. Klima üniteleri estetiği bozmayacak şekilde tavsiye edilen yerlere konulabilecek ve uydu sistemleri görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde çatılarda gizlenecek.

Bu kararları CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önerisiyle oluşturulan Estetik Kurul denetleyecek. Seferihisar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Nilay Özcan Eşin öncülüğünde toplanacak kurulda 2 mimar, 2 heykeltıraş ile birlikte imar müdürlüğü personeli de görev alacak. Kurul inşaat ruhsatı dosyalarını inceleyecek, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamaları gibi birçok konuda fikir ve çözüm üretecek.

İlçe mimari kimlik kazanacak

İlçe nüfusunun 35 bine ulaştığını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, inşaat ve emlak sektöründe de artışlar yaşandığını söyleyerek, "Binaların dış görünüşüne müdahale ederek, inşaatların estetik bir görünümle tamamlanmasını istiyoruz. Dünyanın birçok yerinde kentlerin kendilerine özgü mimari bir kimliği oluyor. Her kentte, benzer yapılar, heykellerle, yeşilliklerle süslenmiş binalar görüp, bizde niye böyle değil diyerek imreniyoruz. Biz şimdi Seferihisar’da bunu başarmak istiyoruz. Gelecekte kentin kendine ait bir mimari kimlik kazanmasını ve estetik bir mimari profile sahip olmasını sağlamaya çalışacağız. Umuyorum artan nüfus ve çoğalan binalar Seferihisar’ı bir kargaşa ortamına sürüklemeyecek, herkes için yaşanabilir, hayatın kolay olduğu bir kent olma kimliğini koruyacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakin-sehirde-binalara-estetik-kurul-onayi_138696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!