Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Seferihisar Belediyesi'nden İlk Yüzen Güneş Enerji Santrali

İzmir'in Seferihisar Belediyesi, yüzen güneş enerji santrali kuracak. Türkiye’de ilk kez uygulanacak bir sistemle su yüzeyinde, dubaların üstünde paneller kullanılarak elektrik üretilecek. Projesi hazır olan sistemin devreye girmesi için Devlet Su İşleri’nden (DSİ) izin bekleniyor.

yapı.com.tr
Seferihisar Belediyesi'nden İlk Yüzen Güneş Enerji Santrali

Seferihisar Belediyesi, pazar yerine kurduğu fotovoltaik enerji sistemiyle hizmet binasının elektriğini güneşten elde etmiş ve yılda 125 bin TL kâra geçmişti. Ülkede henüz kullanılmayan yüzen güneş santraliyle ilgili çalışmaları tamamlayan belediye, Seferihisar Barajı’na kuracağı dubaların üzerindeki panellerle elektrik elde edecek. Normal güneş santrallerine göre suyun yansıttığı güneş ışığını da kullanarak, yüzde 22’ye varan verim artışı sağlanacak. Ayrıca suyun soğutma özelliği sayesinde de panellerdeki verim artacak.

"Zengin doğal kaynaklar kullanılmıyor"

Yenilenebilir enerjinin ülke için tek çıkar yol olduğunu söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yılın 300 günü güneş alan bir iklime sahibiz ama bizim çok çok altımızda güneş alabilen Almanya’nın yüzde 10’u kadar güneş enerjisinden üretim yapmaktayız. Japonya’da 13,4 MW, ABD’de de 12,5 MW’lik güçte santraller kurulmuş. Birçok ülke, güneş enerji santraline yönelmiştir. Yüzen güneş santrali, henüz ülkemizde uygulanmıyor. Dünya, artan nüfusla birlikte enerji talebinin farkında ve çeşitli çözümler arıyor. Aynı şekilde ülkemizde de enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülkemiz maalesef, sahip olduğu olağanüstü zengin doğal enerji kaynaklarını kullanmamakta ve çok yüksek bedellerle dışarıdan elektrik satın almaktadır” dedi.

Proje ABD’de yarışacak

Yüzen güneş enerji santralinin avantajlarından da bahseden Başkan Soyer, şunları kaydetti: “Durgun su, engebesiz olması nedeniyle güneş soğrulması açısından çok verimli. Su sayesinde panel yüzeylerini serin tutmak, verimliliği arttırıyor. Üzerine yapışan algler sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanıyor. Buharlaşma oranı azaldığından, barajlardaki su kaybı azalıyor. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde 22 oranında enerji üretiminde artış sağlanıyor.”


CHA'da ki habere göre, projenin uluslararası boyutta da dikkat çektiğini aktaran Soyer, “ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi’nde, 2015 Ekim ayı sonunda gerçekleşecek 'Global CleanTech' isimli uluslararası yarışmada değerlendirilecek. Ayrıca Paris’te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda, belediyemizin sunacağı projelerden biri olacak.” bilgilerini verdi.

"DSİ'den onay bekliyoruz"

Seferihisar Barajı’nda 1 MW gücündeki santrali kurmak için projelerinin hazır olduğunu belirten Soyer, “Şu an tek eksiğimiz, DSİ’den beklediğimiz onay. Onayın çıkması durumunda İzmir DSİ Bölge Müdürü Sayın Hayati Çelenk’e minnettar kalacak, Türkiye’ye örnek olacak ve birçok yerde uygulanabilecek bu projeyi İzmir’de hayata geçirmiş olacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seferihisar-belediyesinden-ilk-yuzen-gunes-enerji-santrali_133951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!