Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi ciro ve sipariş endeksleri Yüzde 0,5 Arttı

Sanayi Ciro Endeksi, bu yılın Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8, Sanayi Sipariş Endeksi ise yüzde 0,5 arttı.

yapi.com.tr / AA
Sanayi ciro ve sipariş endeksleri Yüzde 0,5 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Ciro ve Sipariş Endeksleri, Ağustos 2012 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Sanayi Üretim Anketi kapsamında yer alan imalat sanayi ile madencilik ve taş ocakçlığı kısımlarında bulunan işyerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Ciro Endeksi, 2012 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 5,5 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2012 yılı Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 8,8, imalat sanayi endeksi ise yüzde 0,5 artış gösterdi.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2012 yılı Ağustos ayında en yüksek artış Enerji'de görüldü.

İmalat sanayi alt sektörlerinden 2012 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 167,3 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı imalatında gerçekleşti. Bunu yüzde 108,3 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Sanayi Sipariş Endeksi

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren işyerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi, bu yılın Ağustos ayında 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 0,5 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 6,6 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Ağustos ayında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında görüldü.

Sipariş endeksinin 2012 yılı Ağustos ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 76,9 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 54,3 ile diğer temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı izledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-ciro-ve-siparis-endeksleri-yuzde-0-5-artti_102445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!