Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi İstihdamı 4. Çeyrekte Arttı

Sanayi istihdamı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 3,4, sanayide çalışılan saat yüzde 1,2, brüt ücret-maaşları ise yüzde 15.8 oranında artış gösterdi.

yapi.com.tr/AA
Sanayi İstihdamı 4. Çeyrekte Arttı

Sanayide istihdam geçen yılın 4. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4, çalışılan saat yüzde 1,2, brüt ücret-maaş da yüzde 15,8 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013'ün 4. çeyreğine ilişkin Sanayi İşgücü Girdi Endekslerini açıkladı.

Sanayi İstihdam Endeksi yıllık ortalamada 115,6 oldu

Buna göre, Sanayi İstihdam Endeksi (2010=100 temel yıllı) 2013 yılı 4. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,4 artarken, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 azaldı. Endeks, bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 3,6 arttı. Sanayi İstihdam Endeksi de 116,8 ve yıllık ortalamada 115,6 oldu.

Sanayide Çalışılan Saat Endeksi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,2, bir önceki çeyreğe göre 0,4 ve bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 2,2 arttı. Endeks, söz konusu dönemde 113,1 ve yıllık ortalamada 112,8 oldu.

Sanayide Brüt Ücret-Maaş Endeksi, aynı dönemde yüzde 15,8, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,4 ve bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 14,4 arttı. Endeks, 163,4 ve yıllık ortalamada 153,1 değerini aldı.

En yüksek artış sermaye malı imalatında

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre geçen yılın 4. çeyreğinde istihdam endeksinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 5,8 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. Yıllık ortalamaya göre en yüksek artış yüzde 4,3 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Aynı sınıflamaya göre çalışılan saat endeksinde söz konusu dönemde en yüksek artış yüzde 2,9 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. Yıllık ortalamaya göre en yüksek artış yüzde 2,8 ile sermaye malı imalatında görüldü.

Ücret maaş endeksinde en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında

Geçen yılın 4. çeyreğinde brüt ücret-maaş endeksinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre en yüksek artış yüzde 18,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Yıllık ortalamaya göre en yüksek artış yüzde 15,9 ile ara malı imalatında oldu.

ETİKETLER: sanayi TÜİK
http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-istihdami-4-ceyrekte-artti_117521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!