Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kocaeli'de Sanayi Tesisleri, Arıtılmış "Gri Su" Kullanacak

Kocaeli'de atık sular, sanayi tesislerinde kullanılarak tasarruf sağlanacak.

yapi.com.tr
Kocaeli'de Sanayi Tesisleri, Arıtılmış "Gri Su" Kullanacak

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "gri su" denilen atık suları sanayide kullanmaya başladıklarını belirterek, "Soğutma için büyük miktarda su harcayan fabrikalar, üretim ve enerji merkezlerine arıtma tesislerimizden çıkan arıtılmış suyu vermeye başladık" dedi.

Karaosmanoğlu, yaptığı açıklamada, kentin yaşadığı kuraklığa dikkati çekerek, önceki yıllardaki su kaynaklarının bu yıla oranla çok daha fazla olduğunu söyledi. Kış mevsiminde beklenen yağmur ve karın düşmediğini ifade eden Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı'ndaki suyun belirli seviyede tutulduğunu kaydetti.

Karaosmanoğlu, Sapanca Gölü'nden su aldıklarını anımsatarak, şöyle konuştu: "Önlem aldık, şu anda Kocaeli'de su problemimiz yok. 3-5 ay daha da olmayabilir. 'Gelecek yaz ne yapacağız' diye düşünüyoruz. Bu anlamda yeni yer altı kaynaklarımızı devreye geçiriyoruz. Değişik yerlerde sondajlar yapacağız. Mayıs veya haziran ayına yetiştirmeye çalışıyoruz. Derelerde veya akarsularda, nerede küçük su varsa onu arıtıp vatandaşımıza ulaştırmanın yollarını arıyoruz. Su kaybımızı azaltmanın çalışmalarını daha hızlı devam ettiriyoruz. Eskiden su kaybımız yüzde 72'ydi, şimdi bu oranı 30'a düşürdük. Büyük yatırımlar yaptık. Kısıtlama yapmayı düşünüyoruz. Şu anda gelen suyumuz zaten yetiyor. Şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında problemimiz yok hatta yaz ortalarına kadar da gider ama ondan sonra yağmazsa yer altı sularını kullanmaya başlayacağız." 

"Sanayide içme suyu kullanılmayacak" 

Sanayide normal suyun dışındaki kaynakların kullanımı için çalıştıklarını belirten Karaosmanoğlu, "Gri su yani atık su arıtma tesislerimizden sanayimize bol miktarda su veriyoruz. 'Gri su' denilen atık suları sanayide kullanmaya başladık. Soğutma için büyük miktarda su harcayan fabrikalar, üretim ve enerji merkezlerine artıma tesislerimizden çıkan suyu vermeye başladık. Bazı sanayi kuruluşlarıyla protokol yaptık. Dolayısıyla içme suyunu oralarda kullanmamış olacağız. Bunu yazın yeşil alan ve ağaçların sulanmasında kullanacağız. Bu suyu ultraviyole ışınlarından geçiriyoruz. En küçük zararı olmadan buralarda kullanılacak. Böylece kaynaklarımızı oralarda harcamamış olacağız" şeklinde konuştu. 

Karaosmanoğlu, söz konusu uygulamanın Tüpraş'la 7-10 gün içinde başlayacağına işaret ederek, Körfez ilçesindeki arıtma tesisinde Tüpraş'ın aldığı sudan daha fazlasının bulunduğunu vurguladı. Abonelerden su kullanımında dikkatli olmalarını isteyen Karaosmanoğlu, çeşitli yollarla su kullanımı hakkında bilgilendirici materyaller hazırladıklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kocaelide-sanayi-tesisleri-aritilmis-gri-su-kullanacak_117435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!