Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Sanayi Üretimi Azaldı!

2014 yılına yüzde 7.3 artışla başlayan sanayi üretimi, yılın ikinci ayında yüzde 4.9 arttı.

yapi.com.tr/AA
Sanayi Üretimi Azaldı!

Sanayi üretimi ihracata dayalı üretimin desteğiyle şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 ile beklentilerin üzerinde bir artış kaydetti. Toplam sanayi üretiminde şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre medyan bazında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmamış artışın yüzde 4 olması bekleniyordu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta bir önceki aya göre yüzde 0.1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 arttı.

Sanayinin alt sektörleri şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.5 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.2 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı.

TÜİK verilerine göre ihracat şubat ayında yüzde 6.2 artarak 13.15 milyar dolar olmuş ihracattaki artışın desteğiyle dış ticaret açığı beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5.2 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3.3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde ise şubatta bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 15.3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 2.6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, yüzde 2.5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretimi-azaldi_119110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!