Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sanayiinde Artış Var

Bakan Işık, imalat sanayiindeki net satışların 2013 yılında 921 milyar liraya çıktığını belirterek, "Ciddi bir artış var" dedi.

yapi.com.tr/AA
İmalat Sanayiinde Artış Var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "2012 yılında net satışlar 824 milyar lirayken Türkiye'de imalat sanayiinde, 2013 yılında 921 milyar liraya çıkmış. Ciddi bir artış var. 2012 yılında faaliyet karı şirketlerimizin imalat sanayiinde 39 milyar lirayken 2013 yılında 56 milyar liraya çıkmış. 2012 yılında faaliyet karlılığı yüzde 4.7'yken 2013'de yüzde 6'ya çıkmış. Bu veriler, bu süreçte Türkiye'ye verilmek istenen zararın çok şükür çok da verilmediğinin en güzel göstergesidir" dedi.

Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılının mayıs ayında Türkiye ekonomisinde yaşanan önemli gelişmeleri anlatarak, iktidarı devir aldıkları dönemde Türkiye'nin 36 milyar dolar ihracat yaptığı söyledi.

Türkiye'nin bugün 152 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ülke olduğunu ifade eden Işık, bunları vatandaşlar için yeterli görmediklerini, milletin bu rakamların daha fazlasını hak ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin 2013 Mayıs ayının sonundan itibaren "türbülans" yaşadığını dile getiren Işık, "Aslında Cumhuriyet tarihinin ekonomik veriler açısından en parlak ayıydı. IMF'ye olan borcunuzu ödemişsiniz. Kredi derecelendirme kuruluşlarından 2 tanesi notunu yükseltmiş ve yatırım yapılabilir seviye mertebesine çıkarmış. Devletin borçlanma faiz oranları Cumhuriyet tarihinin en dip seviyesine inmiş yüzde 4.61'e gelmiş. Reel faiz sıfırın altında 2'ye gelmiş. Bunun üretim yapanlar için anlamı, faiz yatırım aracı olmaktan çıkmış, sermayesi olanın gideceği adres üretim. Borsa rekor kırarak 92 bin puanı görmüş. 3. havalimanı ihalesi sonuçlanmış. Nükleer santral ihalesi sonuçlanmış" diye konuştu.

Bakan Işık, 2013 yılının mayıs ayının sonunda 2 milyar 800 milyar fidan diken iktidara operasyon yapılmaya çalışıldığını belirterek, bu olayla Türkiye'nin istikrarsızlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.

İmalat sanayii rakamlarında cidi artış var

Işık, bu süreçte günlerce sokak eylemleri yapıldığını anımsatarak, o günkü sürecin belirli bir süre sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve milletin duruşu sayesinde belirli bir süre sonra sona erdiğini söyledi.

Daha sonra 17 Aralık operasyonuyla bazı mihrakların Türkiye'nin istikrarını hedef aldığını ifade eden Işık, "Bu istikrarsızlaştırma çabalarına inat Türkiye'de çok önemli 2 veriyi sizinle paylaşmak istiyorum. 2013 yılı sonu itibariyle Türkiye'de imalat sanayimizde net satışlar, faaliyet karı ve karlılık oranı 2013'te, 2012'ye göre ciddi oranda yükseldi" şeklinde konuştu.

Bakan Işık, birileri moral bozmaya kalktıkça Türkiye'nin inadına üretmeye ve yatırıma devam ettiğini dile getirerek, "2012 yılında net satışlar 824 milyar lirayken Türkiye'de imalat sanayiinde, 2013 yılında 921 milyar liraya çıkmış. Ciddi bir artış var. 2012 yılında faaliyet karı şirketlerimizin imalat sanayiinde 39 milyar lirayken 2013 yılında 56 milyar liraya çıkmış. 2012 yılında faaliyet karlılığı yüzde 4.7'yken 2013'de yüzde 6'ya çıkmış" ifadesini kullandı.

Bu verilerin, bu süreçte Türkiye'ye verilmek istenen zararın çok da verilmediğinin en güzel göstergesi olduğuna dikkati çeken Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz Türkiye'ye güveniyoruz, bu rakamlardan güvencemizin ne kadar doğru olduğunu ortaya koyan önemli rakamlar. Net satışlarımız tüm sektörlerde, 3 trilyon 163 milyar liradan, şu anda 3 trilyon 604 milyar liraya çıkmış. Ciddi bir satış artışı var. Aynı zamanda faaliyet karlarında da 107 milyar liradan 135 milyar liraya çıkmış. Aynı zamanda faaliyet karlılığında da 3.4'den yüzde 3.7'ye çıkmış. Yani bunun anlamı şu, Türkiye 2013'deki tüm operasyon gayretlerine, Türkiye'nin istikrarına yönelik tüm müdahalelere rağmen büyümeye devam etti. Daha fazla üretti, daha fazla sattı, daha verimli çalıştı. "

Bakan Işık, bunun 2014'te de devam edeceğine vurgu yaparak, Türkiye'nin istikrarını bozma girişimlerinin hepsinini tek tek boşa çıkarılacığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayiinde-artis-var_118253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!