Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Üretimi Yüzde 2.2 Arttı

Ekonomik büyümeye ilişkin önemli öncü göstergelerden sanayi üretimi, Mart'ta aylık bazda yüzde 2.2 ve birinci çeyrekte yüzde 1.2 arttı.

yapi.com.tr
Sanayi Üretimi Yüzde 2.2 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.3 arttı.

Sanayi üretimi, Ocak ayındaki aylık yüzde 1.4 ve yıllık yüzde 2.2 azalmanın ardından, Şubat'ta aylık bazda yüzde 1.7 ve yıllık bazda da yüzde 1.0 artmıştı.

TÜİK verilerine göre, Mart ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2.2 arttı.

Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.5 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.1 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 4.7 arttı.

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.0, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3.0 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.2 arttı.

Yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1.1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0.3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.3 arttı.

Yılın birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4.1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3.1 arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretimi-yuzde-2-2-artti_130806.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!