Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İmalat Sanayide Yüksek Teknoloji Ürünlerinin Payı Düşüyor

Sanayinin rekabet gücündeki artışta önemli etken olan yüksek teknoloji ürünlerinin, toplam üretim içindeki payı azalıyor.

yapi.com.tr
İmalat Sanayide Yüksek Teknoloji Ürünlerinin Payı Düşüyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Yıllık Sanayi Ürün İstatistikleri verilerine göre, 2013 yılında sanayi ürünlerinin toplam üretim değeri yüzde 9.7 artışla 834.8 milyar liraya çıkarken, toplam satış değeri yüzde 11.7 artışla 732.6 milyar liraya yükseldi.

TÜİK verilerine göre, bu ürünlerin içindeki yüksek teknoloji sınıfındaki ürünlerin 2012 yılında yüzde 3.0 olan payı, 2013 yılında yüzde 2.7'ye geriledi.

Buna göre, 2013 yılında imalat sanayii ürünleri içinde en büyük pay yüzde 38.6 ile düşük teknoloji ürünlerinin oldu. Bunu yüzde 35 pay ile orta-düşük teknoloji ürünleri izledi ve düşük ve orta-düşük gruplarının toplamı yüzde 73.6'yı buldu. Toplam ürünler içinde orta-yüksek teknoloji ürünlerinin payı da yüzde 23.7'de kaldı.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2013 yılında otomobil üretimi yüzde 15 artışla 987 bin adete çıkarken, hazır beton üretimi de yüzde 7.1 artışla 151 milyon tona yükseldi.

Margarin ve benzeri yenilebilir katı yağ üretiminin de yüzde 1.6 artışla 694 bin tona çıktığı 2013 yılında, ev tipi buzdolabı ve dondurucu üretimi yüzde 5.2 düşüşle 8 milyon 290 bine geriledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayide-yuksek-teknoloji-urunlerinin-payi-dusuyor_130515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!