Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayici İmtiyaz Değil, Eşitlik İstiyor

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSTİM OSB) Başkanı Orhan Aydın, mevzuatta yüzde 51 yerlilik şartı olmasına rağmen raylı sistemleri ithal eden belediyeleri eleştirerek, "Şartname tuzakları ile yerli firmaları işi alamaz hale getiriyorlar. Biz imtiyaz değil, eşitlik istiyoruz" dedi.

yapi.com.tr / AA
Sanayici İmtiyaz Değil, Eşitlik İstiyor

Gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında OSTİM OSB'nin projeleri hakkında bilgi veren OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSTİM OSB) Başkanı Orhan Aydın; 'Sanal Fabrika'yı hayal ettiklerini, proje sayesinde OSTİM'deki bütün işletmelerin duvarlarını kaldırmayı düşündüklerini söyledi. Sanal bir çatı altında tek fabrika kuracaklarını dile getiren Aydın, "Bu fabrikanın bütün takımlarını, tezgahlarını, adamlarını, malzemelerini, yeteneklerini bir yazılıma çeviriyoruz. Bu bizim fabrikamız oluyor. Biz bu fabrikayla dışarıdan siparişe açık hale geliyoruz. Kim, ne isterse bize talebini söylüyor. Biz onun kendi içimizde nasıl yapılacağı konusunda çalışıyoruz. Hangi takım, tezgah ne üretiyor, nasıl üretiyor, en uygun fiyat, en ucuz fiyat... Onları bulup karşı tarafa fiyatı verip, işi yapıyor, ürünü dünyanın neresinden istenirse oraya teslim ediyoruz" diye konuştu.

Konuyla ilgili yazılımların kurulduğunu kaydeden Aydın, deneme çalışmalarına yıl sonu itibarıyla başlamayı düşündüklerini bildirdi.

Raylı sistemlerin ithaline eleştiri

Raylı sistemlerin üretiminde yerli ürün kullanılması konusuna da değinen Aydın, OSB'deki raylı sistemler kümelenmesinin Türkiye'nin ihtiyacından kaynaklı olarak kurulduğunu söyledi. Türkiye'nin raylı sistemleri ithal ettiğine işaret ederek kümelenmenin kuruluş öyküsünü anlatan Aydın, Ankara metrosunun 100 parçasını OSTİM'de monte ettiklerini dile getirdi.

Bir vagonun da tamir, bakım ve onarımını yaptıklarını kaydeden Aydın, "İş, Ankara Büyükşehir Belediyesinden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gitti. Biz bakanlıkla diyaloğa girdik. Onlar dediler ki 'Biz bunu bir an önce satın alıp Ankara metrosunu hizmete sokacağız.' Biz de 'Buna yerli çözümler üretilebilir' dedik. Bir sürü mazeret, bürokrasi... Biz bunun mücadelesini kesinlikle bırakmadan yüzde 51 katkı oranını şartnameye koydurduk" dedi.

Mevcut durumda hızlı tren ve İstanbul metro projeleri dahil kimsenin ihale şartnamesine yüzde 51'den aşağı yerlilik oranı koymaması gerektiğini kaydeden Aydın, buna karşın "17 Tren Seti ve Yedekleri Alım İhalesi"nde yerli ürün oranı kuralına uymadığı gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesini eleştirdi. "Bunları Türkiye'de yapma imkanı varken bunu yurt dışından almak bilgisizlik, cahillik olamaz. Bu kötü bir şey" diyen Aydın, yerli firmalara sahip çıkılmasını istedi.

Yerli firmaların ihalelerde eşit şartlarda yarıştırılmadığının altını çizen Aydın, "Şartname tuzakları ile yerli firmaları işi alamaz hale getiriyorlar. Biz imtiyaz değil, eşitlik istiyoruz" diye konuştu.

"Üreticilerin motivasyonunu bozmamalıyız"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Aydın, yerli katkı konusunda önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Kamu kurumlarının 'kendi ülkemdeki ürünleri alayım' diye bir zihinsel yapıya sahip olmadıklarını savunan Aydın, "İnsanlar en kolay, en ucuz, en hoşuna giden tarafa yönelebiliyor. Ülkenin ortak çıkarını çok fazla gözetmek durumunda kalmayabiliyor. Herkes haklı ama bizim paralarımız dışarı gidiyor" ifadesini kullandı.

Finansman konusundaki sıkıntılara da değinen Aydın, Türkiye'de üretim yapmanın zor olduğunu kaydetti.

İnsanların üretimden çekildiğine dikkati çeken Aydın, "Üretim yapanların motivasyonunu bozmamamız gerekiyor. İnşaat müteahhitlerini ödüllendirdiğimiz kadar sanayicilerimizi ödüllendirmiyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayici-imtiyaz-degil-esitlik-istiyor_126801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!