Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Batıkent-Sincan Metro Hattı Açıldı

Batıkent-Sincan metro hattının açılışını, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve İspanya Başbakanı Rajoy'un birlikte yaptılar.

yapi.com.tr/AA
Batıkent-Sincan Metro Hattı Açıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un birlikte açılışını yaptığı Sincan-Batıkent Metrosu bugünden itibaren yolcu taşımaya başlayacak.

Test seferlerine yaz aylarında başlanan, uzunluğu 15,5 kilometre ve 11 istasyondan oluşan hat, Kızılay-Batıkent metro hattına entegre olacak olan projeni maliyeti 216 milyon lira.

Hat, Batı Merkezi, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 5, Devlet Mahallesi, Harikalar Diyarı, Fatih, GOP, OSB-Törekent istasyonları ile hizmet verecek.

Yolcular, Sincan'dan Batıkent'e 23 dakikada, Sincan'dan Kızılay'a 44 dakikada ulaşabilecek.

Açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satır başları:

"Özellikle medeniyetler ittifakı projesinde, beraber dünya barışını tesiste mimarı olduğumuz bu adım sebebiyle İspanya ile olan birlikteliğimiz artarak devam ediyor. Şu anda bu projemize dünyada 135 civarında ülke, kurum ve kuruluşlar destek veriyor."

"Bu ne denli doğru bir yolda olduğumuzu göstermesi bakımından çok önemli. İşte şimdi böyle önemli bir projede de yine İspanya ile beraberiz."

"İnşallah 30 Mart'tan sonra İzmir'e de eserler üreteceğiz"

"Ankara’da üç koldan ilerleyen metro hatlarından Batıkent – Sincan hatlarını bugün hizmete alıyoruz."

"Bu hattın 11 ay önce çekilmiş olması bir inancın gayretin neticesidir. İşte azmettiğiniz zaman inandığınız zaman başarılı olursunuz. Biz bunun ispatını yapmış durumdayız."

"Hayırlı olsun diyoruz. Ve değerli belediye başkanının ifade ettiği gibi Kızılay – Çayyolu hattını 10 ay erken hizmete alıyoruz."

"Sırada benim de oturduğum Keçiören ilçesine evet, Keçiören metrosu var. onun da çalışmaları devam ediyor. Yıl sonunda inşallah Keçiören metrosunun da test sürüşlerine başlayacak, 2015’te de hizmete alacağız."

"Şu anda Ankara’daki raylı sistem uzunluğu 23,5 kilometredir. Bugün buna 15,5 kilometrelik yeni hattı ekliyoruz. Çayyolu ve Keçiören’i açtığımızda uzunluğu 67,5 kilometreye çıkarmış olacağız. Elbette burada durmuyoruz. Yeni projelerin çalışmaları başladı. Kızılay’dan Esenboğa Havalimanı’na giden bir metro. Bunlar bir şeyi ifade ediyor. Biz laf üretmeyiz, icraat üretiriz. İnşallah Ankara’yı ulaşımda da bir Avrupa başkenti konumuna yükseltmiş, ulaşımda da örnek bir şehir haline eriştirmiş olacağız."

"İlk etapta metromuz Batıkent aktarmalı çalışacak. İnşallah kısa zaman zarfında aktarmayı ortadan kaldıracak böyle ce Kızılay’a direkt olarak ulaşacak ve bu süre 30 dakika veya altına düşmüş olacak."

"Bakın burada Sincan’dan Kızılay’a ulaşımın geçmişte ne büyük dert mesele olduğunu biliyorsunuz biliyorum. Ben burada belediye başkanımdan bir şeyi özellikle rica edeceğim. Artık bu metro hatları üzerinde istasyon noktalarında muhakkak katlı otoparkları yapalım. Ve bu katlı otoparklarda vatandaşımız gelsin aracını oraya park etsin, ondan sonra hemen raylı sisteme intikal ve yürüyerek gitsin gelsin."

"Çok enteresan her türlü adımı attık, temel attık. Bir de baktık Ankara’dan Etlik’teki şehir hastanesiyle ilgili yürütmeyi durdurma geldi. Anlamak mümkün değil. bunlarla uğraşmaktan maalesef yolumuza devam etmekte engelleniyoruz. Yeniden bir yasal düzenleme yapacağız hastaneyi yapacağız. Öyle yada böyle milletimize hizmetten bizi alıkoyamayacaksınız, ne yaparsanız yapın."

"Bütün dozerler kamyonlar şantiyenin içinde duruyor. Yazıktır günahtır. Zerre kadar şu vatana muhabbeti olan bu adımları atmakta herhalde biraz sıkılır."

Erdoğan'ın ardından Cumhurbaşkanı Gül 'de açıklamalarda bulundu.

İşte Gül'ün açıklamalarından satır başları: 

"Hep beraber buraya Batıkent’te metroyla geldik. Sizler de bu metroyu sabah akşam kullanacaksınız ve yollarda geçen zamanlarınıza, acıdığınız zamanlarınıza artık acımayacaksınız."

"Galata – Karaköy. Ama daha sonra ara verdik. Şimdi çok şükür son 10 yılda İstanbul ve Ankara’da metro hizmetleri geliştiriyoruz. New York’u Londra’yı Paris’i bilenler bilir. Yerin üstü kadar yerin altında yol vardır."

"Türkiye bunları gerçekleştirmeye başladı. Bundan birkaç ay önce Marmaray projesi gerçekleşti. Şimdi de bu metroları gerçekleştiriyoruz. Bütün bunların yapılabilmesi için önce huzur ve istikrar gerekir. Barış gerekir. Yoksa enerjimizi lüzumsuz dedikodulara harcarız. Ama enerjilerimizi sinerji haline dönüştürmemiz için istikrar ve huzur her şeyin başıdır."

"Marmaray’da yine açılışı yaparken orada şunu söyledim. Böyle büyük hizmetler yapılınca, bir süre herkesin bundan faydalanması için, bir süre ücretsiz olabilir demiştim. Şimdi de sayın Başbakan’a, belediye başkanına sizlere sesleniyorum. Herhalde Sincan için de böyle bir şey düşünebilirsiniz. Belki bir hafta düşünebilirsiniz diye düşünüyorum. Ama tabi yine karar sizin olacaktır."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/batikent-sincan-metro-hatti-acildi_116969.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!