Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayide İstihdam Kıpırdandı

Türkiye'de Nisan itibarıyla sanayi kuruluşlarında istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı ayına göre 197 bin kişi artarak 5 milyon 373 bine ulaştı.

yapi.com.tr / AA
Sanayide İstihdam Kıpırdandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 'Hanehalkı İşgücü İstatistikleri'nden derlenen bilgiye göre, geçen yıl Nisan'da 5 milyon 176 bin olan sanayi kuruluşlarında çalışan sayısı, bu yılın aynı döneminde 197 bin kişi artışla 5 milyon 373 bine yükseldi. Sektörde istihdam, yılın ilk ayına göre 141 bin, bir önceki aya göre 8 bin kişi arttı.

Ülkedeki istihdamın yüzde 20,5'ini karşılayan sanayi sektörü, tarihinin en yüksek çalışan sayısına ulaştı. Sanayideki erkek istihdamı, Mart'a göre 15 bin kişi artarak 4 milyon 124 bine yükseldi, kadın istihdamı ise 8 bin kişi azalarak 1 milyon 248 bine geriledi.

Sanayide istihdam edilen 5 milyon 373 bin kişinin 4 milyon 983 bini imalat, 242 bini elektrik, gaz, buhar, su temini ve kanalizasyon, 148 bini de madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe çalıştığı kayıtlara geçti.

Öte yandan, inşaat sektöründe çalışanlar da 1 milyon 906 bin kişi olarak belirlendi. Bu sektörde istihdam, geçen yılın Nisan ayına göre 108 bin, bu yılın ocak ayına göre 207 bin, bin önceki aya göre 94 bin kişi arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayide-istihdam-kipirdandi_122669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!