Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sandras Dağı’na Bilirkişi İncelemesi

Muğla Köyceğiz’de en az 80 tür endemik bitkiye ev sahipliği yapan Sandras Dağı’nın maden ocaklarına kurban edilmemesi için verilen mücadele sürüyor.

yapi.com.tr
Sandras Dağı’na Bilirkişi İncelemesi

Sandras Dağı’nda Çamovası Mahallesi sınırları içinde yapılması planlanan olivin ocağı ve kırma eleme tesisi için verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davanın keşif ve bilirkişi incelemesi gerçekleştirildi.

BirGün’de yer alan habere göre; kitle örgütleri ve yaşam savunucularının da katılım sağladığı keşifte iki ocağın ve kırma eleme tesislerinin yapılacağı alan gezildi. CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın davacısı olduğu dosyada maden ruhsat sahasının 100 hektarlık bölümünün ‘kesin korunan sit alanı’nı ihlal ettiği vurgulanırken Sandras Dağı’nın Köyceğiz için bir ‘çatı ekosistem karakteri’ taşıdığı ifadeleri yer aldı.

Keşfe katılan Erbay, şu açıklamalarda bulundu: “Keşif esnasında Sandras Dağı’nda yanan ve Anayasanın 169. Maddesine göre tekrar ağaçlandırılması gereken orman alanlarımızı da gördük. Üstelik Paris iklim Anlaşmasının imzalandığı ve 20 yılda yanan orman alanı kadar ormanımızın sadece 1 yılda yandığı bugünlerde devlet kurumlarının bir an önce orman varlığını azaltan özel sektöre ait tüm maden ruhsatlarını iptal etmesi gerekmekte. Yaşam kaynaklarımızı yok eden maden, termik, nükleer, JES, HES gibi ekokırım faaliyetleri özel sektöre tamamen kapatılmalı."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sandras-dagina-bilirkisi-incelemesi_187462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!