Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şantiyelerde 12 Bin Denetmen Açığı Var!

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Torun Center şantiyesinde 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayetini protesto etmek için dün şantiyenin önünde eylemdeydi. Eylemde konuşan İnşaat İşçileri Sendikası yöneticisi Remzi Yılmaz, şantiyelerde 12 bin denetmen açığı olduğuna dikkat çekti.

yapi.com.tr
Şantiyelerde 12 Bin Denetmen Açığı Var!

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Torun Center şantiyesinde 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayetini protesto etmek için dün şantiyenin önünde eylemdeydi. Eyleme siyasi partiler, örgütler ve park forumları da destek verdi.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, "İş kazaları kader değildir, işçi ölümlerini durduralım" ve "Dünyayı biz inşa ediyoruz altında biz kalıyoruz" yazılı pankartların açıldığı eylemde işçiler ve desteğe gelenler tarafından sık sık, "Köle değil işçiyiz örgütlüysek güçlüyüz", "Katillerden hesabı emekçiler soracak", "Katil şirket kaza değil cinayet" sloganları atıldı.

'Baret giymekle güvenlik olmaz'

Eylemde konuşan İnşaat İşçileri Sendikası yöneticisi Remzi Yılmaz, şantiyelerde hiçbir güvenlik önlemi alınmadan kara düzen çalıştırıldıklarını belirterek, "30-40 katlı bir bina inşaatında sadece baretle, eldiven giymek güvenlik önlemi olamaz" dedi. Şantiyelerde 12 bin denetmen açığı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Bu denetçiler alınmadığı için her sene iki Soma yaşıyoruz. Biz her sene bu kadar şehit verirken geçen yıla oranla Torunlar şirketi kârını yüzde 900 artırmıştır" diye konuştu.

'Göz göre göre cinayet'

Asansörün gün içerisinde birkaç kez arızalandığını ancak arızaya rağmen işçilerin taşınmaya devam ettiğini söyleyen Yılmaz, "Asansörün düşmesi ihtimaline karşı alınan paraşüt ve düşme freni gibi önlemlerin bulunmadığını dün akşam işçi kardeşlerimiz ifade ettiler. Burada göz göre göre iş cinayeti işlenmiştir" ifadelerini kullandı.

"Torunlar şirketine kan bulaştı" diyen Yılmaz, bu ihmallere ve bu çalışma sistemine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. Daha sonra söz alan İnşaat İşçisi Sendikası kurucularından Haluk Ağabeyoğlu ise asansöre 2 bin 400 kg fazla yük bindirildiğini ve alarm sisteminin de çalışmadığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/santiyelerde-12-bin-denetmen-acigi-var_124519.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!