Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saraçoğlu Mahallesi Emlak GYO'ya Devredildi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, "Bunca değeri bir arada taşıyan bir kültür varlığına kıymak vicdansızlıktır. Hükümet sözünden döndü, halka verdiği sözü tutmadı" dedi.

yapi.com.tr
Saraçoğlu Mahallesi Emlak GYO'ya Devredildi

Türkiye'nin ilk toplu konut projesi olan Ankara’daki Saraçoğlu Mahallesi, bugün resmi gazetedeki kararla TOKİ iştirakı Emlak Konut Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) devredildi.

Bianet'in haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu Mahallesi’nin Emlak GYO’ya satış vaadi ve arsa payı karşılığı verilmesine tepki göstererek "Bunca değeri bir arada taşıyan bir kültür varlığına kıymak vicdansızlıktır. Hükümet sözünden döndü, halka verdiği sözü tutmadı" dedi.

Kızılay'da yer alan ve "devlet mahallesi", "Saraçoğlu Evleri" olarak bilinen Namık Kemal Mahallesi, Türkiye'nin ilk toplu konutu.

Asker ve üst düzey bürokratlar için 1945'te Almanyalı mimar Paul Bonatz'un projelendirdiği kamu lojmanları bakanlıklara 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

82 dönümlük mahalle, Bakanlar Kurulu Kararıyla 6306 sayılı Afet Yasası kapsamında 8 Şubat 2013'te "riskli alan" ilan edildi.

Mimarlar Odası, eş zamanlı olarak mahallenin kamusal alan olarak kullanımı için Kent Düşleri yarışması açtı.

Bu esnada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mahalle için iyi şeyler yapılması gerektiğini söyledi, Ankara Ticaret Odası da mahalleyle ilgili projesi olduğunu açıkladı. Ancak bu projeler yapılmadı.

"Kültür varlığıdır"

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şöyle konuştu:

“İl Halk Kütüphanesi ve Çankaya Kaymakamlığı’nın olduğu bina hariç Saraçoğlu Mahallesi’nin tamamı bugün resmi gazetede yayınlanan kararla Emlak Konut GYO’ya devredilerek. Saraçoğlu Mahallesi’nin katline karar verilmiştir.

"Saraçoğlu Mahallesi, az bulunan örnekleri ile enderlik değeri, dönemin mimari anlayışını yansıtması ile özgünlük değeri, sivil ve askerin birçok bürokratın orada oturması ile anı değeri ve tarihsel değeri ile birlikte, birçok değeri bir arada taşır. Saraçoğlu Mahallesi'nin en baskın değeri ise belge değeridir. Bunca değeri bir arada taşıyan bir kültür varlığına kıymak vicdansızlıktır. Hükümet sözünden döndü, halka verdiği sözü tutmadı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/saracoglu-mahallesi-emlak-gyoya-devredildi_160846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!