Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Emlak Vergisine Yüzde 50 Sınırı

Bazı belediyelerin yükselişi yüzde 3000’lere vardırdığı emlak vergisi artışına sınırlama geliyor. Başbakan Binali Yıldırım, emlak vergisi, yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasının geçilemeyeceğini vurguladı.

yapi.com.tr
Emlak Vergisine Yüzde 50 Sınırı

Son dönemde tartışılan emlak vergisi artışlarına sınır geliyor. Hürriyet'in haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım bazı belediyelerin emlak vergisi değerlerini astronomik artırdıklarını belirterek, bu artışların yüzde 3000’lere vardığını söyledi. Yıldırım, “Böyle bir şey yok ki memlekette, bu vatandaşa zulümdür. Buna bir tahdit getiriyoruz yasayla. Belki hükümete yetki alıyoruz. Öyle kafasına göre artırım olur mu? Kızıyor adama, ‘Bu mahalle, bu sokak bana az oy verdi’, bas vergiyi. Böyle bir şey yok” dedi. Vergi oranında sınır olup olmayacağının sorulması üzerine Yıldırım, yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasının geçilemeyeceğini kaydetti.

130 maddelik tasarı

Yıldırım, dün katıldığı canlı yayında 130 maddelik bir tasarı hazırlandığını belirterek, getirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Asgari ücretin vergi dilimi değişmesinden kaynaklanan kayıplar olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Onu ortadan kaldıracak ve değişmeyecek şekilde düzenleme yapıyoruz. Bunun farkını biz bütçeden karşılayacağız. Kimse asgari ücretin altında ücret almayacak yıl sonuna kadar” dedi. Artık sadece bankaların teminat mektubu vermeyeceğini kaydeden Yıldırım, “Sigorta kuruluşları da teminat mektubu verebilecek. Zorunlu deprem sigortasını yaygınlaştırıyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili de çok kapsamlı bir düzenleme getiriyoruz” diye konuştu. Turizm bölgelerine ilişkin düzenlemeler de yaptıklarını anlatan Yıldırım, “Turizm bölgelerinde biliyorsunuz bunlar hep devletten 49 yıllığını tahsis veya üst hakkı kiralaması. Bunların sürelerini tekrar uzatıyoruz, yeniliyoruz anlaşmaları. 49 yıl daha vereceğiz. Hem kaynak oluşacak hem de onların süreleri yaklaştıkça yatırım yapmıyorlar, ‘ne olacak ne bitecek’ diye sıkıntı oluyor. Bu şekilde güzel düzenlemeler var” açıklamasını yaptı.

Devlete bağlanacak

Taşeron işçilerle ilgili bir soru üzerine Yıldırım, bu konuyu en geç bu yılın sonunda bir karara bağlamış olacaklarını ifade etti. Yıldırım, “Taşeron statüsünde çalışan vatandaşlarımız endişe etmesin, onların çalışmasını teminat altına alacak ve sürekliliğini sağlayacak bir model üzerinde büyük ölçüde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı çalıştılar” bilgisini paylaştı. “Kadro mu sözleşmeli mi olacakları” yönündeki bir soru üzerine Yıldırım, “Orasını açıklamayayım ama devletle bağları kurulacak. Bu şekilde çalışmalarına devam edecekler” dedi.

Yüzde 50 sınırı ne demek?

Bir önceki emlak vergi değerinin yüzde 50’si geçilemeyecek. Belediye fazladan belirlese bile emlak vergisi hesaplanırken yasal tavan esas olacak. Edinilen bilgiye göre, yüzde 50’lik sınır emlak vergi değeri için geçerli olacak. Örnek olarak; 2017 yılında metrekare fiyat 1.500 lira. 2018 yılı için uygulanacak emlak vergi değeri 1.500 liranın yüzde 50’sinden fazla olamayacak. Bu durumda yeni değer, en fazla 2.250 lira olacak. Torba tasarıyla yapılacak düzenlemeye göre belediye komisyonu 2.250 liradan daha fazla bir değer belirlemişse örneğin 10 bin lira belirlemişse 2018 yılında ödenecek emlak vergisi hesabında komisyonun belirlediği 10 bin lira değil, yasal sınır olan 2.250 lira; yani yüzde 50 arttırılmış tutar uygulanacak.

 

ETİKETLER: emlak vergisi
http://www.yapi.com.tr/haberler/emlak-vergisine-yuzde-50-siniri_161401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!