Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saraçoğlu’nda Tarihi Kapıyı Kaldırıp Çelik Kapı Taktılar

Kent İzleme Merkezi ile birlikte Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında yapılan çalışmaları inceleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir binadaki tarihi kapının sökülerek çelik kapı takıldığını tespit etti.

yapi.com.tr
Saraçoğlu’nda Tarihi Kapıyı Kaldırıp Çelik Kapı Taktılar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kent İzleme Merkezi ile Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında yapılan inşai çalışmaları yerinde inceledi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında Saraçoğlu’nun özgün değerinin bozularak, yok edildiğini bildirdi. Yerinde yapılan incelemede, Saraçoğlu mahallesinin tarihi kapısının sökülerek çelik kapı takıldığı tespit edildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen’in de olduğu izleme grubunun yaptığı tespit sırasında güvenlik güçleri, Güryapı yetkilileri pandemiyi bahane ederek yapılara girilmesini engellemeye çalıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nde tescilli kültür varlığına yapılan müdahaleler perşembenin gelişini göstermektedir. Kentsel sit alanı olan ağaçlara ve yapılarının tek tek tescilli olduğu kültür varlığına yapılanlar göstermektedir ki, Saraçoğlu Mahallesinin taşıdığı değerler yok ediliyor. Tarihi kapının çıkartılarak çelik kapı takılması, 2 binada girişlere beton dökülerek yükseltilmesi, içeride, zemin döşemelerin değişmesi, özgün malzemenin bozulması gibi bu sürece müdahale edenlerin suç işledikleri aşikardır. Tüm yetkililer, bu süreçte payı olan teknik elemanlar, çevre şehircilik ve Kültür bakanlığı yetkilileri, Emlak GYO yetkilileri, Güryapı Restorasyon yetkilileri, koruma kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz ve kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan haklarında dava açıyoruz .” dedi.

“Saraçoğlu Mahallesindeki kültür katliamı durdurulmalıdır”
Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Saraçoğlu Mahallesi’ndeki bakı terasının duvarı çalışmalar nedeniyle çatlamış. Bunun adı tarihe, değerlere saygısızlıktır. Gözlerimizin önünde Cumhuriyet’in simge yapılarından, kent merkezindeki nefes alanımız olan Saraçoğlu Mahallesi hukuksuzca tahrip ediliyor. Bir çivi dahi çakılamayacak olan alanda kepçelerle inşai çalışmalar, çelik kapılar, özgün malzemenin yok edilmesi, uygulamanın restorasyon bilimine ve 2863 sayılı koruma kanuna aykırı yapıldığının kanıtıdır. Bu sürece sessiz kalan herkes, üniversiteler, bilimin yol göstericiliğine sessiz kalmaktadır. Ankara’nın başkent olduğu bu günde, tekrar yetkilileri Saraçoğlu Mahallesinin kamusal kullanımlı restorasyon sürecinin, restorasyon bilimine uygun şekilde yapılması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hocalarımızla birlikte yol göstermeye hazırız. Ayrıca yerel yönetimlerin bu bilime aykırı uygulamalar karşısında suskunluğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Saraçoğlu Mahallesi’ndeki kültür katliamı durdurulmalıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/saracoglunda-tarihi-kapiyi-kaldirip-celik-kapi-taktilar_182253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!