Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saraçoğlu Mahallesi’nde Sondaj Çalışmaları Yapılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi, kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’nde sondaj çalışmaları yapıldığını duyurdu.

yapi.com.tr
Saraçoğlu Mahallesi’nde Sondaj Çalışmaları Yapılıyor

Saraçoğlu Mahallesi’nde daha önce de kırmızı işaretlemeler ve sondaj çalışması yapıldığını hatırlatan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Millet can derdinde, iktidar Saraçoğlu’nda rant derdinde. Koronovirüs nedeniyle en çok nefese ihtiyacımız varken, iktidar Ankara’daki ender nefes alma mekânımızı yok etmeye çalışıyor. Saraçoğlu’nu rahat bırakın.” diyerek tepki gösterdi.

 “Önce Numune Hastanesini Yeniden Hizmete Açın”
Candan, “Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi, kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki rant sevdası bitmiyor. Daha önce de sokaklarda ve çevresinde rakamlarla kırmızı işaretlemeler ve sondaj çalışması yapılan Saraçoğlu’da yeni sondaj çalışması yapıldığını tespit ettik. Zorla tahliyelerle insansızlaştırılarak çöküntü alanı haline getirilerek, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na devredilen Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılan sondaj çalışmaları endişe yaratıyor. Bakanlığın önceliği Saraçoğlu Mahallesi’nin talanı için altına otopark yapılacak ve kamusal değerini yitirecek satış ve inşai süreçler değildir. Covid19 sürecinde sürekli vakalar ikiye katlanarak artarken, insanların Covid19 endişesiyle hastanelere gitmek istemediği bir süreçte, kent merkezindeki hastanelerin yeniden hizmete açılması gerekir. Saraçoğlu Mahallesini bırakın, önce Numune Hastanesini yeniden hizmete açmak için ihale açın.” dedi.

“Saraçoğlu Mahallesini artık rahat bırakın, doğal ve kültürel varlıklarımızın talanından vazgeçin” diyen Candan,  “Saraçoğlu Mahallesi’nin gelecek kuşaklara aktarılması, Cumhuriyet’in mahalle ilişkisinin kentin orta yerinde nasıl kurulduğunun gözler önüne serildiği ve yok olmakta olan unutulan mahalle kültürünün yeşerdiği yerdir. Ağaçları ile kendi habitatını oluşturan flora ve faunası ile insan doğa birlikteliğinin en nadide eseridir. Ağaçları, yapıları ve alanın tamamı tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu Mahallesi özgündür, anı ve hafıza mekânıdır. Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanına dair 1994 yılından bu yana her türlü rant girişimine kararlı bir şekilde mücadele ettik. Saraçoğlu Mahallesi'nin altına otopark yapılmasını da içeren koruma amaçlı imar planı iptal edildi. Saraçoğlu için mücadele ve yargı kararları ortaydayken, Covid 19 ile mücadele döneminde en önemli gündem maddemiz sağlıktır, kolay erişilebilen, Numune hastanesi, Yüksek ihtisas Hastanesi, Dışkapı çocuk Hastanesi, Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi gibi kapatılan hastanelerimizin hizmete açılmasıdır.  Kamu gücünü sağlık için ve sağlık mekanlarını hizmete açmak için kullanmak yerine, Saraçoğlu Mahallesi’nde sondaj yaptırmaya kullanmak, doğayı, kültür varlığını talan ederek nefes kanallarımızı tıkamak, covidden daha tehlikelidir. Yönetenler Saraçoğlu Mahallesi ile aralarına sosyal mesafe  koysunlar ve katı izalosyon dönemine geçsinler.” şeklinde konuştu.

Candan, Saraçoğlu Mahallesi’ni yok edecek, habitatını bozacak her türlü girişimin karşısında olacaklarını, Saraçoğlu Mahallesi’ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saracoglu-mahallesinde-sondaj-calismalari-yapiliyor_179496.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!