Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saros Körfezi’nde Plaj Tartışması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Saros Körfezi’ndeki halk plajlarının 5 yıllığına kiralanması için ihale duyurusu sonrası Keşan Belediye Başkanı ihaleye katılmak için yetki istedi. Önergeyi reddeden muhalefet kumsalların bedelsiz olarak belediyeye devredilmesini, yapılacak tesislere ise vatandaşların sembolik ücret ödemesini istiyor.

yapi.com.tr
Saros Körfezi’nde Plaj Tartışması

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaz başından bu yana, Saros Körfezi’ndeki halk plajlarının akıbeti tartışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Temmuz ayı içerisinde, Edirne’nin Keşan ilçesindeki Saros Körfezi’nde bulunan toplam 7 plajın 5 yıllığına kiralanması için kurumlar arası ihale yapılacağını duyurdu. İhale kapsamında, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan İtalyan Koyu, Yayla Liman Arkası, Danişment, Erikli 1, 2, 3 ve 4 olarak bilinen plajlara, büfe, duş, tuvalet, soyunma kabini, cankurtaran kulesi gibi günlük ihtiyaçların karşılanabileceği tesisler yapılacağı, bu yerlerin 5 yıl süreyle işletilip kiralanmasına izin verileceği duyuruldu.

Bakanlık ihale bedelini ise 764 bin 591 lira olarak belirledi. Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, geçtiğimiz günlerde Keşan Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırıp, ihaleye katılmak için yetki istedi. Meclis toplantısında kiralanacak olan yerlerin Keşan Belediyesi adına yeniden ihaleye çıkarılıp üçüncü şahıs veya firmalara kiralanarak, gelir sağlanmasının hedeflendiğini gündeme getirdi. Ancak meclis çoğunluğunu oluşturan muhalefet üyeleri önergeyi reddetti. Muhalefet kumsalların bedelsiz olarak Keşan Belediyesi’ne devredilmesi durumunda olumlu oy kullanacaklarını duyurdu.

'Kıyılar herkesindir’
Trakya Platformu Sözcüsü Bülent Kaçar, yapılması gündeme gelen ihalenin kıyı kanuna göre yasal olmadığını belirterek şu bilgileri verdi: “Saros sahilleri ücretsiz olarak halkın kullanımında olmalıdır. Kıyı kanuna göre kıyılar herkesindir. Bireysel olarak şezlong veya sandalye koyabilirsiniz. Ancak birileri gelip para karşılığı gölgelik dikemez.”

‘Amaç kaliteli hizmet’
Keşan Belediyesi yetkilileri ise, halka kaliteli hizmet vermek için ihaleye katılmayı istediklerini ancak günlük ihtiyaçları karşılayacak tesislerin yapılmasının muhalefet oylarıyla reddedildiğini, sahillere hizmet götürmek istediklerini, kazanç elde edilmesi gibi bir planın söz konusu olmadığı bilgisini paylaştı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saros-korfezinde-plaj-tartismasi_174255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!