Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Saros’a Yapılacak İskele Yeniden Gündemde

Doğalgaz taşıyacak gemiler için yapılması planlanan yaklaşık 270 metre uzunluğundaki iskele ve dolgu platformu projesi için süreç yeniden başlatıldı.

yapi.com.tr
Saros’a Yapılacak İskele Yeniden Gündemde

Edirne’nin Keşan ilçesinde, Saros Körfezi’ne doğalgaz taşıyacak gemiler için yaklaşık 270 metre uzunluğunda bir iskele ve dolgu platformu projesine ilişkin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısının 6 Mayıs Çarşamba günü yapılacağı duyuruldu.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge sakinlerinin itirazlarına rağmen proje hakkında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararı vermişti. Kararın iptali istemiyle 2019 yılında dava açılmış, dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, proje alanında olumsuz etkilenecek birçok bölgenin bulunduğu ve limanın yapılması halinde telafisi mümkün olmayacak zararlar göreceği belirtilmişti. Mahkeme de “ÇED Olumlu” kararını iptal etmişti.

 

 

Tüm bu sürece karşın projeye ilişkin süreç yeniden başladı. Bakanlık projeye ilişkin İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısının 6 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da yapılacağını duyurdu.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Dayanışması Sözcüsü Mürşide Ertürk Çoban, “İDK toplantısı kararı alan bakanlık yetkilileri bu ülkede yaşamıyor mu? İnsanlığının ne ile uğraştığından haberleri yok mu? Neden Danıştay kararı beklenmeden mevcut mahkeme kararı ile hiç ilgisi olmayan, raflarda tozlanmış olan bu genelge dayanak yapılarak yangından mal kaçırırcasına yasanın arkasından dolaşılıyor. Büyükşehirler arası ulaşım yasağı var, İDK’ye katılmak isteyecek davacılar arasında sokağa çıkma kısıtlısı olanlar var. Bu adalet mi?” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sarosa-yapilacak-iskele-yeniden-gundemde_179801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!