Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sayısal Grafik'ten Bilgisayar Destekli Yapı Tasarımında Yeni Teknolojiler Toplantısı

İnşaat sektörünün önde gelen şirketleri, bilgisayar destekli yapı tasarımındaki yeni teknolojilerin tartışıldığı toplantıda bir araya geldi. Autodesk ve Sayısal Grafik tarafından organize edilen toplantıya, Ağaoğlu, Arup, Koray, Sinpaş, Soyak, Tekfen, YPU gibi inşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden yöneticiler katıldı.

yapi.com.tr
Sayısal Grafik'ten Bilgisayar Destekli Yapı Tasarımında Yeni Teknolojiler Toplantısı

İnşaat sektörünün önde gelen şirketleri, bilgisayar destekli yapı tasarımındaki yeni teknolojilerin tartışıldığı toplantıda bir araya geldi. Autodesk ve Sayısal Grafik tarafından organize edilen toplantıya, Ağaoğlu, Arup, Koray, Sinpaş, Soyak, Tekfen, YPU gibi inşaat sektörünün önde gelen şirketlerinden yöneticiler katıldı. Taksim Point Otel’de gerçekleştirilen toplantıda, 'Yapı Bilgi Sistemi (BIM)', 'Tümleşik Proje Yönetimi (IPD)', 'Gerçek Zamanlı Proje Paylaşımı' ve 'Sürdürülebilir Yapılar' konularında sunumlar yapıldı.

Yapı projelerinde koordineli, tutarlı, hesaplanabilir bilginin üretilmesini, saklanmasını ve yeniden kullanılmasını sağlayan BIM teknolojisiyle çalışan iki farklı mimarlık şirketinin deneyimlerinin aktarıldığı sunumlar, ilgiyle izlendi.

Mimarların Autodesk Revit deneyimleri

BIM tabanlı Autodesk Revit yazılımı ile iki yıl önce tanışan ve o günden bu yana 40’tan fazla projeyi Autodesk Revit ile gerçekleştirdiklerini belirten Ven Mimarlık kurucusu Y. Mimar Gül Güven, ilk projeden itibaren bir daha CAD kullanımına dönmediklerini söyledi. Projelerinden örnekler gösteren Güven, CAD’den BIM’e geçerken hiç zaman kaybı yaşamadıklarını, yaptıkları ilk projede bile Revit’in faydalarını gördüklerini belirtti. Autodesk Revit'i bir devrim olarak nitelendiren Güven, artık tasarım süreçlerinin eş zamanlı olarak ilerlediğini ve iş akışlarının tamamen değiştiğini, hız kazandıklarını sözlerine ekledi. Güven, bunun müşteri ilişkilerine de yansıdığına değinerek, projeyi ifade etmenin çok kolaylaştığını, artık planları ya da kesitleri tek tuşla üç boyuta taşıyabildiklerini anlattı. Genelde son kontrol aşamasında büyük sıkıntılar yaşandığını, eksiklikleri tamamlarken hep gözden kaçan bir şeyler olabildiğini hatırlatan Güven, bunların daha sonra şantiyede akışı zorlaştırabildiğini, ancak Autodesk Revit'le hata payının sıfırlandığını söyledi.

CEM Mimarlık'tan Mimar Niyazi Kemer ise küçük bir pilot projeden sonra, 100 bin m2’lik bir alışveriş merkezi projesini Autodesk Revit ile tamamladıklarını anlattı. Kemer, üçü ilk defa Revit yazılımı kullanan dört kişilik bir ekiple gerçekleştirdikleri proje sonrasında saptadıkları kazanımları şu şekilde sıraladı: Proje üzerindeki hakimiyet artışı, 3 boyutlu model ile somutlaşan yapı, azalan hata oranı, kolaylaşan notasyon ve yan ürün olarak elde edilen metraj. BIM teknolojisi ile çalışma şekillerinin ve işveren ilişkilerinin olumlu yönde değiştiğini söyleyen Kemer, şirket bünyesindeki diğer disiplinlerin (statik, mekanik ve elektrik) de Revit platformuna geçiş sürecini başlattıklarını ve hedeflerinin Revit’in zaman boyutunu da kullanmak olduğunu belirtti.Dünya enerji tüketiminin yüzde 40’ının ve tüm insan atıklarının yüzde 30’unun yapılarda gerçekleştiğini belirten Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Esra Sakınç, sürdürülebilir bir yapı için gerekli kriterleri açıkladı ve sürdürülebilir yapı örnekleri üzerinden dikkat edilmesi gereken konuları özetledi.

Toplantıda, Autodesk ürünlerinin Türkiye Dağıtıcısı Sayısal Grafik’ten Mimar Ufuk Aydın da, gerçek zamanlı proje paylaşımı için geliştirilen Autodesk Navisworks yazılım ailesi ve mimarların, sürdürülebilir yapı için gereken analizleri gerçekleştirebilecekleri Autodesk Ecotect yazılımının tanıtımını yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sayisal-grafikten-bilgisayar-destekli-yapi-tasariminda-yeni-teknolojiler-toplantisi_73559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!