Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sedef ve Kaşık Adaları ile Yıldız Parkı’nda Yapılaşmanın Önü Açıldı

Boğaziçi Üniversitesi ve çevresinin koruma durumunu değiştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yıldız Parkı’nın çevresi ile Sedef ve Kaşık adalarının koruma ve kullanım koşullarını da değiştirdi. Parkın çevresi ve adaların bazı bölümlerinde yapılaşmanın önü açıldı.

yapi.com.tr
Sedef ve Kaşık Adaları ile Yıldız Parkı’nda Yapılaşmanın Önü Açıldı

Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresine ilişkin sit değişikliğine ilişkin tepkiler sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal sit alanı olan Kaşık Adası ve Sedef Adası’nın bir bölümünün “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” bir bölümünü ise “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil etti. Bakanlık, Yıldız Parkı’na ilişkin de çarpıcı bir karara imza attı. Parkın bulunduğu alan “Nitelikli Doğal Koruma Alanı’’, parkı çevreleyen alan ise “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’’ olarak tescil edildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Resmi Gazete’de 2019 yılında yayımlanan doğal sit alanları koruma ve kullanma koşulları ilke kararına göre ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’na iskele, balıkçı barınağı ve bekçi kulübesi yapılabiliyor. Yine aynı karara göre ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’na ise doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin verilebiliyor. Aynı zamanda bu alanlara koruma amaçlı imar planına uygun olması koşulu ile turizm tesisleri, yat limanı, tekne imal ve çekek yeri ve 1. sınıf hariç düzenli depolama tesisi yapılabiliyor.

Bu alanların tesadüfi olarak seçilmediğini söyleyen TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, “Belli ki buralarda bir çalışma yapmaya niyetleri var. İlgili yönetmelikte yapılan değişiklikle bütün doğal sit alanlarında yapılaşmanın önü açıldı. ‘Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilen yerlerde ciddi anlamda yapılaşma riski var. Kaşık Adası için bir tane parsel işaret ediliyor neredeyse. Biraz kıyıya da bağlantısı yapılmış. Nitelikli doğal koruma alanıyla bağlantılı olarak. Burada bir yapılaşma olacağı görünüyor.” dedi.

Köymen, Yıldız Parkı’nda yapılan değişikliğe de dikkat çekerek şöyle konuştu: “Yıldız Parkı’nın bulunduğu bölge çok büyük bir alan. Burası doğrudan doğruya sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilmiş. Yıldız Parkı da nitelikli doğal koruma alanı olarak ifade edilmiş. Dolayısıyla sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilen bölgeler için bir yapılaşma baskısıyla karşı karşıyayız. Bu bölgeleri bakanlığın koruması gerekirken meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve duyarlı vatandaşlar olarak biz korumaya çalışıyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sedef-ve-kasik-adalari-ile-yildiz-parkinda-yapilasmanin-onu-acildi_187651.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!