Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Hastanesine Kaçak Çakıl

Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, kentte yapımına başlanan şehir hastanesinde kullanılmak üzere şirketin Melet ırmağından kaçak çakıl çıkardığını ileri sürdü.

yapi.com.tr
Şehir Hastanesine Kaçak Çakıl

Ordu’da yapımı devam eden 900 yataklı Şehir Hastanesi inşaatında kullanılmak üzere şirket tarafından Melet ırmağının denize döküldüğü noktada çakıl çıkarıldığı iddia edildi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, 878 milyon 620 bin 240 liraya mal olacak olan hastanenin yapımı için şirket ile yapılan sözleşmede beton ve çakıl parası ödendiğini belirterek, “Bu işte valilik ve büyükşehir belediyesi aracılık ediyor. Firmaya ihale karşılığı hem beton parası, çakıl parası ödüyoruz, üstüne bir de bedava çakıl veriyoruz. Bu çakılı da kanun nizama aykırı olarak kamu kurumları temin ediyor. Burada valilik ve belediye direkt suçun tarafı.” dedi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; Milletvekili Adıgüzel, şirket tarafından ırmaktan çıkarılan çakılın belediyeye ait araçlarla şehir hastanesi inşaatına taşındığını vurgulayarak, “Önce Sağlık İl Müdürlüğü bir yazı ile pandemi bahanesiyle kamu yararı iddia edilerek Valilik YİKOP (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) üzerinden bedava çakıl istiyor. Tamamen sipariş bir yazı. Sonra da YİKOP gerekli yazışmaları yaparak bu nihai yazı ile usul ve esasları ilgili yerlere gönderiyor. YİKOP yazısının son bölümünde, ‘çıkarılacak malzemenin ticari faaliyette bulunan herhangi bir kırma/eleme tesisi veya beton santralinde işlem görmemesi, yüklenici marifeti ile gerçekleştirilen kamu hizmetleri hakediş ödemelerinde malzeme bedeli ödenmemesi, bedel ödenmediğine dair belgelerin ve çıkarılan malzemenin hangi kamu hizmetinde kullanıldığının Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nün onaylı listesi ile valiliğe bildirilmesi’ şartları ile Melet ırmağının denizden 10 kilometre daha yukarısından ve DSİ kurumu ve görevlileri nezaretinde yatağı bozmadan belli bir kot üzerinde şartlı izin verilmiştir.” diye konuştu.

“6 aydır izinsiz çalışıyorlar”
Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi verdiğini dile getiren Mustafa Adıgüzel, “Kentin merkezinde ırmaktan çakıl alınıyor. Üstelik özel bir firmanın kırma tesisine gidiyor, kamu kurumuna değil. İlk yazıyı yazıp süreci başlatan sağlık müdürü nerelere ne kadar verildiği ile ilgili liste istenmesine rağmen benim işim bu değil diye kaçıyor, ama yazı yazmasını biliyor. Çakılı ise Ordu Büyükşehir kamyonları taşıyor. 6 aydır izinsiz çalışan özel şirkete ait konkasöre getiriyor. Orada bir firma bunu işleyip (agrega), beton şirketine veriyor. O da hastaneyi yapan şirkete beton olarak veriyor. Burada hem konkasör kırma/eleme tesisi hem de beton firması aracılığı var.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-hastanesine-kacak-cakil_189450.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!