Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Merkezindeki Askeri Alanlar için Formül Arayışı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, şehir merkezindeki askeri kışlaların taşınması durumunda, bu alanları park ve meydan olarak değerlendireceklerini söyledi.

yapi.com.tr
Şehir Merkezindeki Askeri Alanlar için Formül Arayışı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başkaban Recep Tayyip Erdoğan’dan aldıkları talimatla askeri alanları parka dönüştüreceklerini açıkladı. Şehir içinde kalan askeri kışlaların İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır gibi büyük illerde yoğunlaştığını belirten Bayraktar, Milli Savunma Bakanlığı’nın bu kışlaları şehir dışına taşıma kararı vermesi durumunda, buraların büyük ölçüde meydan ve park olacağını ifade etti.

Mülk Milli Emlak'ın

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, bazı askeri arazilerinde imara açılması gerektiği söyleyen Bakan Bayraktar, “Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı’yla karşılıklı kışlaların şehir dışına çıkarılması yönünde anlaşma yapılabilir. Böyle bir anlaşma olursa,  bunun bir tarafında Maliye, Hazine, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, diğer tarafında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ olur. Ayrıca bu kışlaların bulunduğu alanların mülkü Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne aittir” diye konuştu.

Yeterli meydan yapamadık

Şehirlerin nefes alacağı yeni mekânlar yapmak istediklerini söyleyen Bakan Bayraktar, “Meydan yeteri kadar yapamadık. Gelişmiş ülkeler caddelerini, yollarını, meydanlarını çok büyük yaptılar. Bizim benzediğimiz Brezilya, Meksika gibi ülkelerde meydanlar az. Hem şehir içindeki askeri alanları kullanarak, hem de kentsel dönüşümle bir meydan kültürü ortaya çıkarmayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’daki bazı askeri alanlar

- Kağıthane Hasdal Kışlası 610 hektar
- Esenler Metris Kışlası 330 hektar
- Esenler Topkule Kışlası 260 hektar
- Şişli 3. Kolordu Komutanlığı 570 hektar
- Başakşehir Büyük Kartaltepe 450 hektar
- Tuzla Tuzla Piyade Okulu 1700 hektar
- Beylerbeyi Deniz Eğitim Komutanlığı 96 hektar

10 yılda, 12 milyar liralık konut sattı

Erdoğan Bayraktar, TOKİ’deki son bilançoyu da açıkladı. 2003-2013 yılları arasında hâzineden 181 milyon 829 bin 195 metrekare taşınmazın bedelsiz devralındığını kaydeden Bayraktar, kurumun kamudan alacak tutarının da 4 milyar 31 milyon 947 bin TL olduğunu belirtti. MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in TOKİ ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Bayraktar, şu bilgileri aktardı:

“2003-2013 yılları arasında, toplam 36 bin 923 adet konut ve işyeri teslim süresi içeresinde teslim edilemedi. Sözleşmede belirtilen süre içerisinde teslim edilemeyen konutların taksit ödemeleri ve dönem artışları durdurulmuş, konutların tesliminden sonra alıcıların taksitleri başlatılmıştır.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile konut alıcıları arasında teslim süresinden kaynaklanan ihtilaflarda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun uygulanmaktadır. Sözleşmede öngörülmüş olan sürede konutun teslim edilememiş olmasından kaynaklanan nedenlerle TOKİ aleyhine davalar açılmakta.

2003-2013 yılları arasında; konutların geç teslim edilmesi nedeniyle 05 Temmuz itibarıyla, alıcılar tarafından açılan 22 bin 691 adet tazminat davası bulunmaktadır. 2003-2013 yılları arasında; bu davaların yanı sıra teslim edilen konutlarda eksik ve kusurlu işler olduğu iddiası ile 05 Temmuz itibarıyla, TOKİ Başkanlığı aleyhine açılan 2 bin 659 adet dava bulunmaktadır. Konut teslimlerindeki gecikmelerden dolayı hak sahiplerine 05 Temmuz itibarıyla ödenen tutar 109 milyon 195 bin 492 TL’dir. 2003 -2013 yılları arasında TOKİ aleyhine açılan ve derdest olan dava sayısı 34 bin 809 adettir.2003-2013 yılları arasında hâzineden 181 milyon 829 bin 195 metrekare taşınmaz bedelsiz olarak devir alınmıştır. Bu yıllar arasında toplam 12 milyar 22 milyon 851 bin 186 TL satış yapılmıştır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-merkezindeki-askeri-alanlar-icin-formul-arayisi_111924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!