Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şehrizar’a 5’inci İptal

İstanbul Üsküdar sırtlarındaki Şehrizar Konakları için bir iptal kararı daha!..

yapi.com.tr
Şehrizar’a 5’inci İptal

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Şehrizar Konakları için yargı bir kez daha iptal kararı verdi. İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararla, konakların planı tamamen iptal edildi.

11 Kasım 2015 tarihinde konakların planları için yürütmeyi durdurma kararı veren İstanbul 2. İdare Mahkemesi 29 Şubat günü verdiği karar ile planları tamamen iptal etti.

Dört iptale rağmen devam

Üsküdar sırtlarında yükselen Şehrizar Konakları’nın yapılmasının önünü açan imar planlarına karşı açılan davalarda bugüne kadar 4 kez iptal kararı çıktı. Ancak bu kararlar lüks konutların yapılmasını da yıkılmasını da sağlayamadı. Şehrizar Konakları’nın tüm şehircilik ilkeleri ihlal edilerek hazırlanan imar planları için 5. karar ise CHP’li meclis üyeleri Serdar Bayraktar, Hakkı Sağlam ve Mehmet Yıldız’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı davada alındı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, kararında bilirkişi raporuna atıf yapı.

Raporda konakların birinci ve üçüncü derece doğal sit alanında yapıldığına dikkat çekilerek doğal bitki örtüsünün artık tamamen değiştiği belirtildi. Daha önce mahkemelerce verilen durdurma kararları sonrasında hazırlanan yeni planda iptal gerekçeleri doğrultusunda hiçbir değişiklik yapılmadığı içeriğin aynen korunduğu ifade edildi.

Boğaziçi’ndeki Üsküdar, Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer’de silüet alanlarında yüksekliğin 6.50 metre olarak belirlenmesine karşın Şehrizar Konakları’nda yüksekliğin 9.50 metreye çıktığına dikkat çekildi. Dini tesis ve yönetici merkez alanının küçültüldüğü tespiti de yapıldı. Mahkeme planı oybirliği ile iptal etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehrizara-5inci-iptal_143903.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!