Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehrizar Konakları İmar Planları 3. Kez İptal Edildi

Üsküdar'daki Boğaziçi Siluet Alanı içerisinde yer alan Şehrizar Konakları imar planları üçüncü kez iptal edildi.

yapi.com.tr
Şehrizar Konakları İmar Planları 3. Kez İptal Edildi

Bianet'in haberine göre, Üsküdar'daki Boğaziçi Siluet Alanı içerisinde yer alan Şehrizar Konakları imar planları üçüncü kez iptal edildi.

Şehrazat Konaklarını, Çalık Holding'e ait Gap İnşaat, Emlak Konut GYO işbirliği ile yapıyor. Projenin mimarları Han Tümertekin, Nevzat Sayın ve İhsan Bilgin. 101 bin metrekarelik inşaat alanda 202 daire yapıldı. Yatırım değeri 450 milyon lira.

Şehrizar Konakları'nda 6 yıllık dava süreci

Burhaniye Mahallesi'nde bulunan ve Boğaziçi Siluet Alanı içerisinde yer alan, Şehrizar Konakları, 2008'den beri davalıktı.

Şehir Plancıları Odası, satışları yapılan Şehrizar Konaklarıyla ilgili ilk olarak Haziran 2008'de dava Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliği ile yapılaşma koşulları arttırılmıştı

Oda, maksimum bina yüksekliklerini 6.50 metreden 9.50 metreye çıkaran plan değişikliğini dava ederek İstanbul 8. İdare Mahkemesi kararı ile yürütmesi durdurmuştu.

Büyükşehir Belediyesi Nisan 2010'da aynı içerikte yeni bir Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı onaylamış, oda yeniden dava açmıştı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi yine durdurdu ve Mart 2012'de Danıştay onadı.

Ancak bu karar çıkmadan Aralık 2011'de yine aynı içerikle ve önceki mahkeme kararlarındaki iptal gerekçelerini hiçbir şekilde karşılamayacak şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden onandı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, bu planı da kamu yararına, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı bularak üçüncü kez iptal etti.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, yaptığı açıklamada mahkemece verilen iptal kararlarına rağmen hukuksuzca hayata geçirilen Şehrizar Konakları örneğinde olduğu gibi kanunların, yönetmeliklerin, yargı kararlarının hiçe sayılarak ısrarla işlenen kent suçları karşısında kamuoyunu uyarmaya devam edeceklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehrizar-konaklari-imar-planlari-3-kez-iptal-edildi_129272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!