Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sektörel Güven Endeksi İnşaatta Düştü

Sektörel güven, hizmetler ve perakende ticarette yükselirken, yaz mevsiminin ortasına gelinmesine karşılık inşaat sektöründe düştü.

yapı.com.tr
Sektörel Güven Endeksi İnşaatta Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri Temmuz verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1.4 ve perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.7 arttı. Buna karşılık, Geçen yılın aynı döneminde yükselen inşaat sektörü güven endeksi, bu yıl Temmuz ayında yüzde 2.8 azaldı. Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor; endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 84.71 düzeyindeyken, Temmuz ayında 82.33 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” azalış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4.4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1.7 azaldı.


Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99.34 düzeyindeyken, Temmuz ayında 100.69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Temmuz ayında 104.45 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorel-guven-endeksi-insaatta-dustu_132955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!