Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Sel Allah'tan Geldi, Çöpleri de Toplarız"

Suların çekilmesinin ardından çamur ve balçık içinde kalan Hopa'nın belediye başkanı sel için "Allah'tan gelen bir şey", sahil yoluna inen çöp dağı için de "Yukarıdan çöp geldiyse alırız, ne olacak" dedi

yapi.com.tr
"Sel Allah'tan Geldi, Çöpleri de Toplarız"

Artvin'in Hopa ilçesindeki sel felaketi sonrası suların çekilmesiyle balçık ve çamur ortaya çıktı. Yaklaşık 1 metreye ulaşan balçıkla kaplanan Karadeniz Sahil Yolu Hopa geçişinde yol temizleme çalışması başlatıldı. Balçıkla kaplı mahalle ve köylerde çok sayıda otomobil ve kamyon kısmen toprak altında bulunuyor. Vatandaşlar, hasarlı ve çamurla kaplı yollardan araçları ile ilerleyerek köy ve mahallelerine ulaşmaya çalışıyor. Onlarca evin yıkıldığı, yüzlerce evin sel baskını sonrası hasar gördüğü ve balçıkla kaplandığı Sundura Mahallesi'nde vatandaşlar evlerini ve selden kurtarabildikleri eşyalarını temizliyor.

Belediye başkanından ilginç sözler

Bu arada Hopa'nın Ak Partili Belediye Başkanı Nedim Cihan, "Ağaç kökleri menfezleri tıkadı ve su baskını oldu. Menfezler tıkanınca su yön değiştirdi. Sel suları ev ve işyerlerinin bodrum katlarını bastı. Allah’tan gelen bir şey" dedi. Nedim Cihan, sel nedeniyle çöplerin sahil yoluna inmesiyle ilgili olarak ise "Biz de ara sıra o alana çöp döktük. Yukarıdan çöp geldiyse alırız. Ne olacak?" dedi.

Hatalı dere ıslahlarına tepki

Radikal Gazetesi'nin haberine göre Sundura Mahallesi'nde 3 yıl önce Kotila deresinde yapılan ıslah çalışmalarındaki hatalı uygulamaların seldeki hasarı artırdığını öne süren vatandaşlar da, duruma tepki gösterdi. Kanala alınan dere tabanından 1 metre yüksekten geçirilen ve elektrik hatları için yapılan bağlantı, sel sularının getirdiği ağaçlar nedeniyle menfezin tıkanmasına neden oldu.

Yine aynı bölgede 4 metre yüksekliğe sahip dere ıslah kanalının ortasından geçen mahalle köprüsünün dere tabanı ile arasında 1 metre boşluk olduğu görülüyor. Köprünün dere yatağını tıkaması nedeniyle sel suları çevredeki evlerin bodrum ve zemin katlarını bastı. Sel mağdurlarından Aysel Kara, "Bu ıslah çalışması yapılırken uyardık ama bizi dinleyen olmadı. Kendi bildiklerini yapıp gittiler, şimdi zararını biz çekiyoruz" ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.

Sele kapılan odunlar toplanıyor

Sundura Mahallesi'ndeki tek katlı evi selde hasar gören ve deposundaki odunları sele kapılan 62 yaşındaki Asliye Topaloğlu adlı kadın da çamur ve balçığın içerisinde kalan odunlarını toplamaya çalışıyor. Selde tavuklarını kurtarmaya çalıştığı sırada ölümden döndüğünü anlatan Asiye Topaloğlu, odunlarının da suya kapıldığını belirterek "Kış yaklaşıyor, toplayabildiğim kadar odunu toplamaya çalışıyorum" dedi.

Evleri balçıkla dolan aile ortada kaldı

Hurdacılık yaparak geçimlerini sağlayan Hasan ile eşi Zübeyda Keklik'in, 4 çocuğu ile yaşadığı ev balçıkla kaplandı. Selden kurtarabildikleri eşyaları temizlemeye çalışan aile çocukları ile sığınabilecekleri bir ev istedi. Zübeyda Keklik, "Kirada oturuyoruz. Bu evimiz de perişan oldu. Hiçbir eşyamız kalmadı. Eşim hurda toplayabilirse geçinebiliyoruz. Devletimiz bize yardım etsin" dedi.

Toprak altında ceset arıyorlar

Artvin'in Hopa ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 5 yaşındaki Taha Su, Melike Kakşi ile yeğeni 18 yaşındaki milli atlet Nejla Kakşi'yi arama çalışmaları günün ilk ışıkları ile birlikte yeniden başladı. Sugören Köyü'nde sel sularına kapılan Melike ve Nejla Kakşi iç Jandarma Özel Arama Kurtarma (JÖAK) su altı timleri dere boyunca, AFAD ekipleri ise karada arama çalışmasını sürdürüyor. AFAD ekipleri iş makinelerinin yardımı ile toprak ve balçık altında olabileceği düşünülen iki kişiye ait cesetleri arıyor. Büyük bir felaket yaşadıklarını anlatan kayıp iki kişinin akrabası Murat Aslantürk, "Kayıplarımızın bu bölgede olduğu sanılıyor. Ancak çamurdan dolayı zemine ulaşamadık, bekliyoruz" diye konuştu.

Helikopterler gıda ve su taşıyor

Bu arada Hopa limanından kalkan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı helikopterler karadan ulaşılamayan köylere su ve gıda maddesi taşıyor. Kızılay ekipleri de mahallelerde vatandaşlara su dağıtımına devam ediyor. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinden özel araçlarla gelen ekipler mahallelerde temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Çöp dağı kaldırılıyor

Artvin'in Hopa ve Arhavi ilçelerinde meydana gelen sel ve heyelan afetinin ortaya çıkardığı çöp dağı için harekete geçildi. Hopa’nın Çamlıkköy ve Fener Mevkisi arasındaki dağın arka yamacındaki alanda oluşturulan vahşi depolama alanına Hopa ve Arhavi belediyeleri yıllarca çöp döktü. Bölgede yaşanan son sel afeti sonrası taşan yan dereler, çöpleri yamaçtan sahile taşıdı, Karadeniz Sahil Yolu'nda adeta çöp dağları oluştu. Sel sularının sürüklediği çöpler sahil yolu boyunca yayıldı. Karayolları ekipleri bu sabah bölgede temizlik çalışması başlattı. Karayolları çalışanları, "Belediyelerin pisliğini biz temizliyoruz" diye yakınırken bölgeden 500 kamyon çöp çıkabileceği belirtildi.

Vali ‘fırsatçılık’ yok dedi ama...

Hopa'da bazı esnafın içme sularını yüksek fiyatta sattığı iddiası gündeme geldi. Ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Bayraktar'a ait işyerinde iş çizmelerinin 50 liraya satılmasına da vatandaşlar tepki göstermişti. Bu iddialar üzerine Twitter hesabından açıklama yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, “Hiçbir Hopa esnafı sattığı ürünlerde fiyat artışına gitmemiştir; ki kontrol edilmektedir. Dezenformasyon yapılmaktadır, itibar etmeyiniz" ifadesini kullandı.

TMMOB: Takdir-i ilahi değil, takdir-i idari

TMMOB 15 kişilik heyet, sel ve heyelan bölgelerini inceledi. Heyet adına açıklama yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, yaşanan olayın doğal afet olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Soma’da 301 madencinin ölümüne, ‘Fıtrat’ diyen zihniyet, Hopa’da ‘Takdir-i ilahi’ diyebilmektedir. Bu zihniyet devam ettiği sürece su taşkınları ve felaketler devam edecektir. ‘Dere ıslahı’ adı altında derelerin betonlaştırılması, dere yataklarının daraltılmasının felakete neden olduğu tüm uyarılarımıza rağmen gözardı edilmiştir. Dere yataklarının imara açılması ile ortaya çıkan rant, insanlarımızın hayatından daha mı değerlidir?”

Talha aranıyor

Öte yandan, Hopa'daki Sundura Deresi’ne kapılan 5 yaşındaki Taha Su’yu JandarmaÖzel Arama Kurtarma (JÖAK) su altı timleri arıyor. Askerler, Talha’nın, kayalar arasına sıkışmış olabileceği düşüncesiyle derenin bulanık suyunda taşların altını elleriyle yokladı.

Sugören Köyü’nde sel sularına kapılarak kaybolan Melike Kakşi ile yeğeni Nejla Kakşi’yi (18) bulabilmek için başlatılan çalışmalar da sürdürülüyor. Halasını kurtarmak isterken sel sularına kapılarak kaybolan Nejla Kakşi’nin atletizm ve disk atma dalında başarılı dereceler elde ettiği, milli sporcunun Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu kazandığı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sel-allahtan-geldi-copleri-de-toplariz_133700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!