Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İklim Değişikliği Tahribat Gücünü Artıracak"

Hopa’daki sel felaketini doğa tahribatının tetiklediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, "İklim değişikliği yağmurların tahribat gücünü daha da artıracak. Planlarımızı buna göre yapmalıyız" dedi.

yapı.com.tr
"İklim Değişikliği Tahribat Gücünü Artıracak"

Artvin Hopa’da 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel ve heyelan felaketinin nedenlerini Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu değerlendirdi. Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Kurdoğlu, Karadeniz’de dere yataklarının daraltılmasının, ormanların yapılaşmayla tahrip edilmesinin denizin doldurulmasının felakete davetiye çıkardığını söyledi. Hopa’da gerçekleşen yağış gibi ekstrem yağışların iklim değişikliğiyle daha da artacağına dikkat çeken Kurdoğlu, bu yağışlara karşı önlem alınması uyarısında bulunuyor. Kurdoğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

* Dere yatakları daraltılmasının sel felaketinde rolü var. Dere yataklarının milyonlarca yılda oluştuğunu düşünmeden ortada daracık akan suyun etrafını çevirip, geri kalanını hep imara açtılar. Bu büyük bir hata. Havzayı bir huni gibi düşünün. O huni gibi havzada toplanan sular dar bir boğazdan geçiyor. O dar boğaz da sahil bölümündeki dereler. Biz onları istinat duvarlarıyla kutucuklara almışız. Şiddetli yağış yağdığında bunlar yetmiyor. Doğaya karşı şiddet uygulanması karşılığını böyle sellerle veriyor.


* Doğanın, ormanların yol yapımları ve yapılaşmayla tahrip edilmesi sel felaketlerinin önünü açıyor. Orman olduğu zaman suyun bir bölümü toprağa ulaşmadan ağaçların bünyesinin tutmasıyla atmosfere geri gidiyor. Ormanı kaldırdığınızda yağan yağmurlar toprağın içine giremiyor, yüzeysel akışa geçiyor. Yapılan yollar drenaj kanalı gibi görev görüyor çok fazla su alınca. Alttaki dere yatakları kısa sürede bu kadar suyu boşaltamıyor. Denizlerin doldurulması akan suyun deşarj olmasını zorlaştırıyor, tahribat artıyor.

* Yağan yağmur miktarı azımsanmayacak kadar yoğun. Küresel iklim değişikliği yağış miktarımız toplamda çok değişmedi, ama birim zamanda düşen yağış miktarı çok arttı. Hopa’da gerçekleşen ekstrem yağış dediğimiz yağışlardan biriydi. Normalde 2-3 ayda yağacak yağmur iki saatte yağıyor. Yağmurun tahribat gücü artıyor. Bu ekstrem yağışlar daha da artacak. Planlarımızı ona göre yapmak zorundayız. Durum daha da kötüleşecek, çünkü iklim daha kararsız ve istikrarsız hale gelecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-degisikligi-tahribat-gucunu-artiracak_133627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!