Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Selimiye Camii ve Külliyesi 'Dünya Mirası' Listesinde

Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), Selimiye Camii ve Külliyesi'ni, 'Dünya Mirası Listesi'ne dahil etti. Paris'te yapılan UNESCO Dünya Mirası Komitesi'nin dünkü oturumunda, Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi'nin 'Dünya Mirası Listesi'ne girmek için gerekli bütün özelliklere sahip bulunduğu ve koruma durumuyla ilgili

yapi.com.tr / AA
1 Selimiye Camii ve Külliyesi 'Dünya Mirası' Listesinde

BR>   
UNESCO Dünya Miras Listesi
   
1972 tarihli UNESCO 'Dünya Doğal ve Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi'ne göre, dünyada 'evrensel seçkin değer' ölçütlerine uyan kültürel ve doğal varlıklar, 'Dünya Mirası' sayılıyor. 'Dünya Mirası Listesi' adını taşıyan bu listeye girmeyi başaran yerler, dünya çapında statü, prestij, turistik çekicilik, kaynak ve teknik yardım imkanı elde ediyor. Üye ülkeler ise bunun karşılığında söz konusu yerlerin 'otantikliğini ve bütünselliğini' bir Yönetim Planı çerçevesinde korumak üzere gerekli idari önlemleri alma yükümlülüğünü üstleniyor. Sözleşmenin uygulamasının izlenmesinden, 24 ülkeden uluslararası uzmanların seçilerek yer aldığı Dünya Miras Komitesi sorumlu. Listeye girecek yerleri de aynı Komite tespit ediyor.
    
Dünya Mirası Listesi, Dünya Mirası Komitesi'nin önemli evrensel değer olarak değerlendirdiği, kültürel ve doğal mirasın bir parçasını oluşturan 931 varlığı içeriyor. Bunlar, 153 farklı ülkede bulunan 720'si kültürel, 183'ü doğal ve 28'i ise her iki özelliği de olan varlıklar. Haziran 2010 itibarıyla Dünya Mirası Anlaşması'nı 187 devlet onaylamış bulunuyor.
   
Listedeki Türkiye
   
Kültür ve Turizm Bakanlığının sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi'ne katılan diğer varlıklar şöyle:
    
''İstanbul'un Tarihi Alanları, Safranbolu Şehri (Karabük), Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti (Çorum), Nemrut Dağı (Adıyaman-Kahta), Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla), Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas), Truva Antik Kenti (Çanakkale) kültürel olarak, Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) hem kültürel hem doğal miras olarak.''
   
Dünya Mirası geçici listesi
   
Türkiye'nin ilk kez 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Merkezi'ne iletilen geçici listesi, 2000, 2009 ve 2011 yıllarında güncellendi. Bu listede yer alan 26 varlığımız şunlar:
    
''Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (Bitlis), Alahan Manastırı (Mersin), Alanya (Antalya), Afrodisias Antik Kenti (Aydın), Bursa ve Cumalıkızık Erken Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri (Bursa), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya), Diyarbakır Kalesi ve Surları (Diyarbakır), Efes (İzmir), Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (Şanlıurfa), İshakpaşa Sarayı (Ağrı), Karain Mağarası (Antalya), Konya Selçuklu Başkenti (Konya), Likya Uygarlığı Antik Kentleri (Antalya ve Muğla), Mardin Kültürel Peyzaj Alanı (Mardin), Perge Antik Kenti (Antalya), Sagalassos Antik Kenti (Burdur), Selçuklu Kervansarayları Denizli-Doğubayazıt Güzergahı, St. Nicholas Kilisesi (Antalya), St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi (Mersin), Sümela Manastırı (Trabzon), Beyşehir, Eşrefoğlu Camii (Konya), Hatay, St. Pierre Kilisesi (Hatay), Bergama (İzmir), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa) kültürel olarak, Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı (Antalya), Kekova (Antalya) karma olarak geçici listede yer alıyor.''

Ciğerci esnafı '1 ton ciğer' ile kutlama yapacak

Selimiye Camisi ve Külliyesi'nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine girmesi Edirne'de 'bayram' havası yarattı.
 Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, bugün Edirnelilerin bayramı olduğunu belirterek, kutlama için ilerki günlerde 1 ton ücretsiz ciğer dağıtacaklarını belirtti.
    
Selimiye Camisi yanında esnaflık yapan Hasan Hüseyinca da cami ve külliyenin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine girmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
    
Selimiye Camisi'ni ziyarete gelen Hamza Boyacı, haberin kendisini duygulandırdığını belirterek, Selimiye'nin artık dünya malı olduğunu ifade etti.
    
Fransız turist Marc Gendrin ise Selimiye'nin listeye girişini Türkçe olarak, ''Unesco Selimiye Kültürel List, süper süper'' şeklinde yorumladı.

TÜMÜNÜ GÖSTER HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiye-camii-ve-kulliyesi-dunya-mirasi-listesinde_88095.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Mimar Sinan'in muhtesem eseri selimiye camiinin mukallidini betonarme olarak bati atasehirdeki urphillcourt binasinin altina yaptilar.Bu kadar salakca bir uygulama hem sinan'a saygisizlik hemde cami mefhumuna saygisizlik. Minareleri bile tepesindeki binanin ancak yarisina gelmis apartmanin yaninda mescit gibi kalmis gorunumu ile son derece abus . Ayrica minare kalinligi Selimiye camiindeki gibi bina butunlugu ile ayni degil daha kalin gorunuyor. Yani birebir ayni olcude degil . beon kafalilarin yaptigi bu cirkinlik Sinan'i mezarinda hoplatmadi ise manevi dunya diye bir sey yok. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!