Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sert Ağaç İhracat Talebi Artıyor

Amerikan Sert Ağaç ihracat talebi BAE, Türkiye, Ürdün ve Pakistan gibi bölgelerde önemli bir artış gösterdi.

yapi.com.tr
Sert Ağaç İhracat Talebi Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yayınlanan istatistiklere göre, bir önceki yıla oranla, Birleşik Arap Emirlikleri'ne, 2012 yılı için yapılan Amerikan ahşap ve kereste gönderileri, yüzde 14’lük artış göstererek, 11,62 milyon dolara ulaştı ve diğer değerlerle karşılaştırıldığında da B.A.E. Amerikan ahşap ve kerestesi için bir numaralı hedef olarak gösterildi. Türkiye'ye yapılan gönderiler ise 2011 yılından itibaren yüzde 68 oranında artış göstererek, 9,62 milyon dolara ulaştı ve buna göre Türkiye'de 2. en önemli hedef olarak belirlendi. Hacim bakımından değerlendirildiğinde ise yıl boyunca yaptığı alımlar ile ( 8,63 milyon dolar ve 16,056 metreküp) Pakistan bir numaralı alıcı olarak ortaya çıktı. Bu rakamlar 2011 yılından beri yüzde 133 ve yüzde 170’lik artışı işaret ediyor.
AHEC’in Afrika, Orta Doğu, Hindistan ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles konu hakkında şunları söyledi:

“Mena bölgesindeki Amerikan sert ağaç talebi bu yıl da oldukça iyi. İthalatçıların büyük bir bölümü, yapı sektöründeki hareketlilik nedeniyle, yüksek miktarlarda Amerikan sert ağaç stoklamaya ve muhafaza etmeye devam ediyor. Bir yanda, dişbudak ağacı ile ceviz ağacının 2012 yılında Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya sevkiyat oranında kayda değer bir artış görülürken, diğer yanda aynı bölgeye yapılan Amerika sert ağaç kerestesinde, yapılan tüm ihracatlar içerisinde kızıl meşenin yüzde 29 paya sahip olduğunu görüyoruz. Dişbudak ağacı ile ceviz ağacına ilaveten en çok ihraç edilen diğer türler arasında akmeşe ile lale ağacı yer almakta.”

Talebin 2013 yılında da güçlü kalmasını beklediklerini belirten Wiles, Türkiye'deki sosyal yardım programımızda kararlı olduklarını ve ülkedeki büyük oyunculara yönelik Amerikan sertağaçlarının olumlu özelliklerinin daha fazla tanıtılmasıyla hareket ettiklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sert-agac-ihracat-talebi-artiyor_111379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!