Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İhracatta Keskin Düşüş

Türkiye'nin ihracatı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 azalarak 11 milyar 174 milyon dolara, ithalatı da yüzde 3,4 azalarak 18 milyar 191 milyon dolara geriledi.

yapi.com.tr / AA
İhracatta Keskin Düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2013 yılı Ağustos ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre ihracat, Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12,9 azalarak 11 milyar 174 milyon dolara, ithalat da yüzde 3,4 azalarak 18 milyar 191 milyon dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl Ağustos'ta yüzde 68,1 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 61,4'e geriledi. Dış ticaret açığı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artarak, 5 milyar 997 milyon dolardan 7 milyar 16 milyon dolara çıktı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, Ağustos'ta bir önceki aya göre ihracat yüzde 0,1 artarken, ithalat yüzde 5,5 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise bu yılın Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 9,8 azaldı, ithalat yüzde 0,3 arttı.

AB'nin ihracattaki payı 2012 yılının Ağustos ayında yüzde 33,7 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 41,4'e yükseldi. AB'ye yapılan ihracat, aynı aylar karşılaştırıldığında yüzde 6,8 artarak 4 milyar 622 milyon dolara yükseldi.

İhracatta Almanya ilk sırada

Almanya, Ağustos'ta en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat, Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,1 artarak 1 milyar 43 milyon dolar olurken, Almanya'yı sırasıyla 874 milyon dolarla Irak, 647 milyon dolarla İngiltere ve 571 milyon dolarla Rusya takip etti.

İthalatta ise ilk sırayı Rusya aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat, söz konusu dönemde yüzde 3,2 artarak 2 milyar 96 milyon dolar oldu. Rusya'yı sırasıyla 1 milyar 881 milyon dolarla Çin, 1 milyar 673 milyon dolarla Almanya ve 1 milyar 4 milyon dolarla İtalya izledi.

 


İhracatta motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları zirvede

Fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi 950 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları" olurken, bu fasılı 937 milyon dolarla "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları", 775 milyon dolarla "örme giyim eşyası ve aksesuarı" ve 729 milyon dolarla "elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü–ses kaydetme verme cihazları, aksam parça aksesuarı" takip etti.

İthalatta ilk sıra mineral yakıt ve yağların

Ağustos ayında fasıllara göre ithalat değerlendirildiğinde ithalatı en yüksek fasıl, 4 milyar 615 milyon dolarla "mineral yakıtlar ve yağlar" oldu. Bu fasılı 1 milyar 978 milyon dolarla "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları", 1 milyar 319 milyon dolarla "demir-çelik", 1 milyar 276 milyon dolarla "elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü–ses kaydetme verme cihazları ve bunların aksam parça aksesuarları" ve 1 milyar 123 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları" izledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatta-keskin-dusus_112819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!