Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şirketlere 'Boz Ayı' Yaptırımı

Bakü-Ceyhan hattının Türkiye ayağını gerçekleştirecek şirketler ve BOTAŞ bugün sözleşme imzalıyor. Sözleşmede, 'Toroslar'daki boz ayıların rahatsız

Radikalb>Bakü-Ceyhan hattının Türkiye ayağını gerçekleştirecek şirketler ve BOTAŞ bugün sözleşme imzalıyor. Sözleşmede, 'Toroslar'daki boz ayıların rahatsız edilmemesi' gibi şartlar da var.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katılımıyla Bakü'de temeli atılan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın (BTC) Türkiye ayağı için de bugün düğmeye basılıyor. BOTAŞ, işi üstlenecek üç konsorsiyumu açıklayacak ve bu şirketlerle sözleşmeleri imzalayacak. Söz konusu sözleşmelerde mali ve teknik şartların yanı sıra 'boz ayıların rahatsız edilmemesi' gibi etkin çevre kuralları yer alıyor.
Sponsor Grup'tan Bakü-Tiflis-Ceyhan'ın 1070 kilometre uzunluğundaki Türkiye ayağının 'anahtar teslimi' ihalesini alan BOTAŞ, işi gerçekleştirecek üç konsorsiyumu bugün açıklayacak. İnşaat ve uzun süreli malzemelerin temini ile ilgili ihaleleri üstlenen şirketler ile BOTAŞ arasındaki sözleşmeler de bu akşam imzalanacak.
İşi üstlenecek şirketlerin gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra 2003 yılının Mart ayında inşaata başlaması, inşaatın da 2004 sonunda tamamlanması bekleniyor. 2005'in başında test çalışmalarının yapılması ve Ceyhan'daki vana açma töreninin Şubat 2005'te yapılması hedefleniyor.
Boz ayı ve caretta caretta'lar BOTAŞ ile şirketler arasında imzalanacak sözleşmelerde çevresel etkiyi azaltacak şartlar da yer alacak. Bu şartlar gereğince boru hattının Toroslar'dan geçtiği yerdeki inşaat sırasında bu bölgedeki boz ayılar rahatsız edilmeyecek. Aynı şekilde Ceyhan limanı çevresindeki denizkaplumbağaları caretta caretta'ların üreme alanları da inşaat nedeniyle hiçbir olumsuz etkiyle karşılaşmayacak. Boru hattının inşaatı sırasında dere geçitlerinde tatlı su balıklarının yumurtalarına, hat boyunca karşılaşılabilecek kuş habitatlarına özel önem gösterilecek. Bütün bunların ekstra maliyetinin 5 milyon doları geçmesi bekleniyor.

Genel Müdür Bildacı coştu
BTC temel atma töreninin ardından BOTAŞ heyeti ve gazetecilerle birlikte özel bir uçakla Bakü'den Ankara'ya gelen BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı, "Artık BTC için kötü senaryo kalmadı. Geri dönüş yok" dedi. Uçağın anons sistemini kullanarak BOTAŞ ve Bakü-Ceyhan Proje Direktörlüğü personeline seslenen genel müdür Gökhan Bildacı, "Proje 92'de başladı. Arkadaşlarım sağlıklarını hiçe saydı. Bitti evet bitti.. şimdi başka büyük projeler olacak. Bu projeler için Dünya Bankası olmaz yapamazsınız dedi. Avrupa ve Rusya güldü. Azerbaycan'a gittik bir çay bile ikram etmediler. Bunları ükemiz 200-300 milyon dolar kazansın diye yaptık" dedi.http://www.yapi.com.tr/haberler/sirketlere-boz-ayi-yaptirimi_1821.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!