Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrallerde Yerlileştirme Platformu'nun Hedefi %80

KBSB Yönetim Kurulu Başkanı İlhan, "Termik Santrallerde Yerlileştirme Platformu'nu kurduk. Amacımız, gelecek 10 yılda Türkiye'nin yapacağı toplam 30 ile 50 milyar dolar arasındaki termik santral yatırımında şu anda yüzde 10 olan yerlilik oranın 2023 yılında kadar aşamalı olarak yüzde 80'e çıkarılması" dedi.

yapi.com.tr / AA
Termik Santrallerde Yerlileştirme Platformu'nun Hedefi %80

20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI 2014) kapsamında gerçekleştirilen 'Termik Santral Teknolojilerinde Yerlileşme' oturumunda, mevcut durum ve hedefler ele alındı. Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdür Halil Alış başkanlığında yapılan oturumda konuşan Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği (KBSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İlhan; yerli katkı oranın artırılmasıyla hedeflenen getirilerin 100 bin kişilik ek istihdam, cari açığın yaklaşık 3 milyar dolar azalması, gelecekte satış sonrası servis ve yedek parça için döviz çıkışının önlenmesi ve enerjide dışa bağımlılığın azalması olduğunu vurguladı.

Yerli katkı artışı için teknoloji, finans ve rekabet altyapısı için yapılabilecek şeyler olduğunu belirten İlhan, şunları kaydetti:

"Biz satamadığımız için mi yapamıyoruz yoksa yapamadığımız için mi satamıyoruz? Aslında satamadığımız için yapamıyoruz. Müşteri çıkarsa kesinlikle yaparız. Sorun teknoloji açığı değil. Şu anda hiçbir teknoloji transferi olmaksızın, mevcut imkan ve kabiliyetlerimizle aslında 3 milyar doların 1,5 milyar dolarını biz yapabiliriz. Sadece bize güvenilmesine ihtiyaç var. kamu kurumlarının Ar-Ge desteklerini önemsiyoruz ama bizim Ar-Ge desteğinden önce bir şeye ihtiyacımız var; bize yardım etmeyin, iş verin. İnsanların bize güvendiğini görmek istiyoruz. Kazan sanayicileri olarak söylüyorum; bu, Ar-Ge desteklerinden daha motive edicidir".  

"Yerli termik santraller konusunda büyük potansiyel var"

MİMSAN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, Türkiye'nin yerli termik santraller konusunda çok büyük potansiyellere sahip olduğunu ancak irade noktasında sıkıntılar bulunduğunu dile getirdi. Devletin bu alanda yerli sanayici diye bir realiteyi üretebilmesi için risk alması gerektiğini savunan İlhan, işletmelere kojenarasyon sistemleri kurularak bu şekilde tecrübe geliştirilebileceğini söyledi.

Enver İlhan, "Bunu yaptığımız zaman 20, 30, 50 megavatlık kojenerasyon sistemini yapabilen, daha doğrusu termik santrali kurabilen referans sahibi yerli üreticilerimiz ortaya çıkacaktır. Devlet risk almadığı gibi cari açığı da azaltacaktır. Tek yapacağı şey, kömürlü kojenerasyon sistemleri için bir teşvik sisteminin geliştirilmesidir" ifadelerini kullandı.

EÜAŞ Santraller Proje ve Tesis Daire Başkanı Şenol Yalçınkaya da yerli katkının artırılmasının özel şirketlerin teknolojik olarak gelişimine, dış ticaret açığının önemli oranda düşürülmesine ve arz güvenliğinin sağlanmasına ciddi katkıları olacağını belirterek, "Çevre emisyonu ve verimilik açısından dünyaya entegre olabilmek için bu teknolojileri yakın takip ederek, mümkün oldukça uygulamamız gerekiyor" dedi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Enerji Enstitüsü Termik Santral Teknolojileri Grubu Uzman Araştırmacısı Selçuk Ataş ise termik santral teknolojilerinin yerlileştirilmesine yönelik öncelikli olarak bir yol haritası çıkarılması gerektiğini belirterek, "Ölçülebilir performans hedefleri belirlenmeli. Koordinasyon sağlanmalı, Yerlileştirme yapılacak teknolojik alanlar belirlenerek mevcut teknolojilerin transferi ve yerlileştirilme çalışmaları başlatılmalı. Uzmanlık alanlarına göre insan kaynakları ihtiyacının belirlenmesi ve geliştirilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrallerde-yerlilestirme-platformunun-hedefi-80_119751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!