Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sit Alanı Koruma ve Kullanma Koşulları Yeniden Belirlendi

Yeni kararla “nitelikli doğal koruma alanlarındaki” yapılara ömrünü tamamlayana kadar kullanma izni verildi. Buralarda ayrıca bungalovlar dahil kamp alanları da kurulabilecek.

yapi.com.tr
Sit Alanı Koruma ve Kullanma Koşulları Yeniden Belirlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, doğal sit alanları için koruma ve kullanma koşulları yeniden belirlendi. Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu’nun Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre bu alanlar eskiden olduğu gibi yine “kesin korunacak hassas alan”, “nitelikli doğal koruma alanı”, “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak sınıflandırıldı. Ancak bu alanlara yönelik kısıtlamalar esnetildi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; “Kesin korunacak hassas alanlarda” artık doğal afet durumunda gerekli acil müdahalelerde bulunulabilecek. Madencilik yapılamayacak, taş, toprak, kum alınamayacak, ayrıca toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı gibi malzemeler dökülemeyecek.

“Nitelikli doğal koruma alanı”nda, bu şekilde tescili yapılmadan önce mevcut bulunan ve artık yenisine izin verilmeyen mevzuata uygun yapılar, ekonomik ömrünü tamamlayıncaya kadar kullanılabilecek. Oysa eski kararda böyle bir izin yer almıyordu.

Yine bu alanlarda, mesire alanları ile parklar yapılmasına da izin verildi. Eskiden olduğu gibi buralarda yine madencilik faaliyeti yapılamayacak, taş, toprak, kum alınamayacak, toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı gibi malzeme dökülemeyecek.

Nelere izin verilebilecek?
Tarım ve hayvancılık faaliyetleri. İskele. Mesire alanları ile kıyı mevzuatına uygun olarak park ve rekreaktif alanlar. Avlak sahası. Açık otopark, teleferik ve telesiyej. Duş, gölgelik, soyunma kabini, büfe, tuvalet, su sporları için kullanılan malzemelerin depolanabileceği sökülür takılır nitelikte yapılar. Mezarlık.

Yine yeni kararla bu alanlarda kamping alanı oluşturulmasına da izin verildi. Bu alanlar 10 bin metrekarenin altında olamayacak. Çadır, çadır-araba, oto-karavan ve bungalov başına hesaplanacak birim alan ez az 200 metrekare. Kamping alanının büyüklüğüne bakılmaksızın 150 kampçı ünitesinden fazlası yapılamayacak.

 “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları” ise düşük yoğunluklu yerleşim yerleri olarak planlanabilecek. Sit kararı öncesi alınan ruhsatlı yapılar mevcudiyetini koruyacak. Madencilik faaliyeti de yapılabilecek. Eski ilke kararında maden alınabileceği ifade ediliyordu. Yeni kararda kapsam biraz daha genişletilmiş oldu.

Yine bu alanlarda turizm tesisleri ve yat limanı kurulmasına da izin verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sit-alani-koruma-ve-kullanma-kosullari-yeniden-belirlendi-_176504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!