Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Heybeliada'da Sit Alanı Şantiyeye Döndü

Heybeliada’da mülkiyeti Darülaceze’ye ait olan tarihi Sadık Güzel Osman Plajı’nda “basit onarım ve tadilat” adı altında ağaçların kesildiği, sit alanının şantiye alanına çevrildiği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Heybeliada'da Sit Alanı Şantiyeye Döndü

İlk ismi Deniz Hamamı olan ve 120 yıllık bir plaj olan Sadık Güzel Osman Plajı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün denize çivileme atladığı yer olarak biliniyor. Plaj, en son 29 Mayıs 2019’da 2 milyon 675 bin TL bedel ile 5 yıllığına ihaleye çıkarıldı. Ardından, plajdaki taşınmazların cephelerinde sıva ve boya yapılması, soyunma kabinlerinin ahşaplarının değiştirilmesi, duş-WC-ıslak hacimlerin yenilenme tadilatı için İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ile Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun (KUDEB) imzasıyla “basit onarım ve tadilat” izni alındı. 30 Eylül’de alınan iznin ardından 114 ada, 1 parseldeki, 13 bin 782 m2 alanda ağaçların kesildiğini ve tamamının hafriyat yapılmasıyla şantiye alanına çevrilerek kotların değiştirildiği öğrenildi.

Heybeliada sakinleri, “Daha önce olmayan kotlar oluşturuldu. Sit alanına aquapark ve havuzlar yapılacak. Erguvan olmak üzere birçok ayva ve söğüt ağacı kesildi. Buna nasıl izin veriliyor?” diye tepki gösterdi. Plaj işletmecisi, iznin alınmasında mühendislerin kendilerini yanılttığını öne sürerken Adalar Belediyesi yetkilisi, şikâyet üzerine tutanak tutulduğunu ve projenin durdurulduğunu açıkladı.

Yurttaşların tepkisi ve girişimi üzerine plajda inceleme yapan Adalar Belediyesi, “Yapı tahdit” tutanağı düzenleyerek projeyi durdurdu. Cumhuriyet'ten Mehmet Kızmaz'ın haberine göre; olayla ilgili denetim konusunda eksiklerin olabileceğini belirten belediye yetkilisi, “KUDEB’den onay geldiği için biz de sadece onayladık. Basit bir iş olmadığı görüldüğünde tutanak tutturuldu ve durduruldu” açıklamasında bulundu.

Mühendisleri Suçladı
Plajın 5 yılda bir ihaleye çıkarıldığını ve plajın 2001’den beri kendi işletmelerinde olduğunu kaydeden işleme sahibi, “Adalar’da izin almak zor. Mecbur, ‘basit onarımla’ izin alındı. Evet kestik, ama sadece 16 ağaç kestik. Bir ay içinde 100 palmiye ağacı dikeceğiz. Mühendislerimiz tarafından yanıltıldık” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/heybeliadada-sit-alani-santiyeye-dondu_176375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!